Co czytamy #65 Angielski z Mają

Dziś chciałabym Wam przedstawić, liczącą póki co dwie części (ale liczymy na więcej 😉 ), serię dla przedszkolaków wspierającą naukę języka angielskiego. Zarówno sam pomysł – wsparcie dziecka w poznawaniu żywego języka, a nie wyłącznie słówek, poprzez wplecenie angielskich wyrażeń i zdań do opowieści napisanej generalnie po polsku – jak i jego realizację oceniam bardzo wysoko. Książki są ciekawe, bardzo życiowe, świetnie napisane i zilustrowane, od kilku tygodni są u nas w ciągłym użyciu. Młody uwielbia przygody kilkuletniej Mai, która wraz z rodzicami przeprowadziła się do Wielkiej Brytanii, a i rodzicom ich czytanie sprawia ogromną przyjemność.

Autorka jest mamą trojga dzieci i jednocześnie nauczycielką angielskiego, co daje jej spore doświadczenie w uczeniu najmłodszych tego języka. Efektem tego doświadczenia i pasji są właśnie książki o przygodach Mai. Przygotowała ją w taki sposób, by nauka języka obcego odbywała się w naturalny sposób.

Maja co prawda uczyła się angielskiego w przedszkolu, trudno jednak powiedzieć, że dobrze zna język. Po pierwsze jednak bardzo chce się go nauczyć, a po drugie zawsze może liczyć na wsparcie rodziców i na życzliwe nastawienie otoczenia. Perypetie Mai są całkiem zwyczajne, związane z sytuacjami dnia codziennego, przez co dzieci mogą się z główną bohaterką łatwo utożsamić. Ponieważ angielskie zwroty pojawiają się okazjonalnie i zostały subtelnie wplecione w tekst, a do tego oznaczono je wytłuszczonym drukiem nie przytłaczają młodego czytelnika i łatwiej je zapamiętać.

ANGIELSKI Z MAJĄ CZ. I

Autor: Anna Szczypka, (ilustracje) Daniel Włodarski
Liczba stron: 53
WydawcaAlpha Training Solutions Anna Szczypka
Rok wydania: 2020

Seria dedykowana jest dzieciom w wieku 3-8 lat. W pierwszej części znajdziemy 3 historie: Maja w nowym domu, Maja w restauracji i Maja w ZOO, opowiadające o nowych dla dziewczynki sytuacjach i doświadczeniach. W każdej mamy do czynienia z podstawowymi zwrotami typu “hello, what’s your name?”, “My name is …“, “thank you”, “goodbye“. Często powtarzające zwroty pozwolą lepiej je zapamiętać 🙂 W pierwszym opowiadaniu poznajemy główną bohaterkę, która dopiero co przeprowadziła się do Wielkiej Brytanii i właśnie ogląda swój nowy dom 🙂

W tym opowiadaniu poznać możemy słówka związane z tematem domu i jego wyposażenia 🙂

Oprócz wplecionych w tekst zdań po angielsku, w książce znajdziemy realistyczne, żywe i bardzo kolorowe ilustracje z podpisami w języku angielskim. Na końcu poszczególnych rozdziałów umieszczono tabelki zawierające zbiór wszystkich angielskich słów i zdań wraz z ich polskim tłumaczeniem.

Drugie opowiadanie poświęcone jest wyjściu dziewczynki wraz z rodzicami do eleganckiej restauracji. Maja poznaje nowego kolegę, samodzielnie składa zamówienie, a czytelnicy poznają przy okazjo słówka i zwroty związane z “restauracyjnym” tematem.

Trzecie i ostatnie opowiadanie to z kolei wycieczka do londyńskiego zoo. Obfituje przede wszystkim w słówka ze zwierzętami, m.in. Maja – ku swojemu zdziwieniu – dowiaduje się, że w języku angielskim żółwie lądowe i morskie nazywają się zupełnie inaczej 😉

Na końcu pierwszego tomu znajdziemy także prezent dla entuzjastów kredek – kilka kolorowanek 🙂

ANGIELSKI Z MAJĄ CZ. II

Autor: Anna Szczypka, (ilustracje) Daniel Włodarski
Liczba stron: 53
WydawcaAlpha Training Solutions Anna Szczypka
Rok wydania: 2021

W drugiej części główna bohaterka mieszka już w swoim nowym kraju od jakiegoś czasu, nie czuje się tam zatem już całkiem obco. I tym razem książka zawiera trzy historie: Maja w parku, Maja w samolocie oraz Maja u lekarza.

W pierwszym opowiadaniu wraz z Mają udajemy się do parku. Dziewczynka i jej angielski kolega spędzają miło dzień jeżdżąc na rowerach i korzystając z atrakcji dostępnych na placu zabaw, a następnie odpoczywając i regenerując siły podczas pikniku. A my jako czytelnicy poznajemy słownictwo i zwroty związane m.in. z ubieraniem się, placem zabaw oraz jedzeniem.

W drugiej opowieści Maja udaje się wraz z rodzicami na wakacje do Hiszpanii, co wiąże się z lotem samolotem. Nasza bohaterka bardzo tę podróż przeżywa. W trakcie lotu poznaje jednak nową koleżankę – Emily (która również spędzi wakacje na południu Europy) – dzięki czemu podróż obu dziewczynkom upływa w miłej atmosferze. Przy okazji dzieci zapoznają się z zagadnieniem podróży samolotem i procedur lotniskowych oraz słownictwem z nimi związanym 😉 Informacje niezwykle przydatne niezależnie od kwestii językowych.

Ostatnia część drugiego tomu to choroba Mai. Dziewczynka wraz z mamą udają się do lekarza, a my mamy możliwość poczytania o iście bajkowej konsultacji 😀 Byłoby naprawdę cudownie, gdyby wizyty w gabinecie lekarskim z dzieckiem przebiegały w sposób opisany w książce (może w UK tak jest 😉 ) 🙂 W przychodni pani doktor dokładnie bada dziewczynkę, w czym aktywnie uczestniczy pacynka – pielęgniarka, a następnie wypisuje receptę. Czytelnicy natomiast poznają słownictwo związane z ubiorem (Maja musi się ciepło ubrać przed wyjściem), częściami ciała, objawami przeziębienia oraz samą wizytą w przychodni.

Jak już wcześniej wspomniałam, mamy z Młodym ogromną nadzieję, że na drugim tomie przygody sympatycznej Mai się nie skończą, ponieważ to naprawdę wyjątkowo dopracowana, atrakcyjna dla dziecka, niezwykle wartościowa seria pomagająca najmłodszym w nauce języka angielskiego.

Przy okazji warto polecić bloga autorki (KLIK), na którym znajdziemy różne podcasty, porady i wskazówki dla rodziców, a także ciekawe pomysły na zabawę, które pomogą we wprowadzaniu języka angielskiego do życia naszego dziecka. Warto tam zajrzeć 🙂

Jeśli podobał ci się ten wpis skomentuj go, zalajkuj na fanpejdżu, udostępnij dalej lub polub mnie na FB 🙂 Dziękuję, poczuję się doceniona 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *