W podróży # 4 Blair Atholl i Zamek Blair

Jakiś czas temu pisałam na blogu o naszej wycieczce do Pitlochry (wpis znajdziecie TU). Niedaleko tego malowniczego miasteczka, przy trasie kolejowej prowadzącej do Inverness, mieści się przepiękny, śnieżnobiały Zamek Blair. I tam chciałabym Was dzisiaj zabrać 🙂

[expander_maker id=”1″ more=”Czytaj dalej” less=”Mniej”]

Zamek znajduje się na terenie malowniczej, co widać na poniższych zdjęciach, wioski Blair Atholl.

Mimo swoich skromnych rozmiarów wioska dysponuje sporą bazą noclegową, w tym tradycyjny szkocki Atholl Arms Hotel wybudowany w 1832 roku. Jest tu również zajazd, domy gościnne, pole karawaningowe z możliwością wynajmu domku letniskowego.

widok na rzekę Tilt, po lewej stronie River Tilt Caravan Park

Drugie pole karawaningowe znajduje się na gruntach zamku Blair.

Wioska położona jest u zbiegu rzek Garry i Tilt.

widok na rzekę Tilt, po lewej stronie River Tilt Caravan Park
można też rozłożyć namiot i tu 😉 gorzej, jak więcej popada 🙂
widok na rzekę Tilt

Co oprócz zamku warto zobaczyć w Blair Atholl? Dla entuzjastów tego typu atrakcji – muzeum klanu Donnachaidh. Atholl Country Life Museum, skupiające się na historii społecznej i dziedzictwie miejscowej ludności. Nadal działający młyn wodny Blair Atholl Water Mill, produkujący mąkę i płatki owsiane 🙂 Jest tam herbaciarnia, młyn można zwiedzić i wziąć udział w kursie pieczenia chleba (dla początkujących, średnio zaawansowanych i zaawansowanych 😉 ). Nie brakuje tu również atrakcji przyrodniczych i szlaków – wioska jest w końcu częścią Cairngorms National Park. Blair Atholl to również świetne baza wypadowa do zwiedzania Perthshire.

A poniżej to już tereny Castle Blair. Bo Castle Blair to nie tylko zamek. To także ogromne, kilkudziesięcio hektarowe grunty, w tym pastwiska, las i przepiękny, grodzony Ogród Herkulesa.

Wzmianki dotyczące samego zamku sięgają aż 1269 roku, jego historia jest zatem bardzo długa, zaś obecni włodarze Blair, ród Murray, to jeden z najstarszych i najbardziej utytułowanych rodów szkockich. Obecny, dwunasty już książę Atholl, Bruce Murray, na stałe mieszka w RPA.

Ważnym wydarzeniem w historii zamku, z nieco bliższego nam czasowo okresu, o którym warto wspomnieć jest wizyta Królowej Wiktorii w 1844 roku. Nadała ona wówczas, obowiązujący do dziś, przywilej posiadania przez książąt Atholl prywatnej armii (jedynej prywatnej armii w Europie) – Atholl Highlanders, obecnie pełniącą funkcje reprezentacyjne (uczestnictwo w paradach i gra na dudach).

Wizytę Królowej przedstawiono w jednym z odcinków drugiego sezonu serialu Victoria z Jenną Coleman w roli głównej, który nakręcono właśnie w tym zamku. Inną ciekawostką jest, że żona VIII księcia Atholl, Katharine Stewart-Murray, w 1923 roku została posłanką do Izby Gmin z ramienia Szkockiej Partii Unionistycznej, mimo swojego sprzeciwu dla uzyskania przez kobiety prawa głosu.

Zamek otwarto dla zwiedzających w 1936 roku. W zamku obowiązuje zakaz fotografowania, można za to nabyć pamiątkową publikację, zawierającą zdjęcia wszystkich pomieszczeń, szereg informacji i ciekawostek.

Obecnie zwiedzającym udostępniono około 30 pomieszczeń, w których podziwiać możemy rodzinne pamiątki, przepiękne meble, kolekcję obrazów, wspaniałą porcelanę i koronki, trofea zwierząt i pięknie wyeksponowaną kolekcję broni (m.in. w holu wejściowym oraz pokazanej na jednym zdjęć poniżej sali balowej), w skład której wchodzą tarcze i muszkiety używane w niezwykle ważnej dla Szkotów bitwie pod Culloden w 1746 roku.

Wchodząc po prowadzących z holu schodach mamy okazję obejrzeć rodzinną kolekcję obrazów. Dalej znajduje się jadalnia, w której zwracają uwagę wspaniałe ozdobne tynki autorstwa Thomasa Claytona.

Możemy również zobaczyć Pokój Gobelinowy, salon z jednym z najpiękniejszych sufitów w Szkocji oraz kilka sypialni.

Na końcu dochodzimy do przepięknej sali balowej.

W zamku znajdziemy również świetnie wyposażony sklepik oraz oczywiście restaurację serwującą przygotowywane na miejscu przekąski, wypieki i dania obiadowe, w tym coś dla wegetarian i bezglutenowców. Są też dania dla dzieci (czy raczej porcje dziecięce 😉 ). 

Po zwiedzaniu zamku warto zobaczyć posiadłość. Zachwyca georgiański Ogród Herkulesa zaplanowany przez II Księcia Atholl, Johna Murraya i jego ogrodnika Johna Wilsona, który popadł w ruinę i zapomnienie po I wojnie światowej, a do pierwotnej świetności przywrócił go dopiero X Książę Atholl. Ogród otoczony jest kamiennym murem, a znajdziemy w nim m.in. sad z ponad setką drzew owocowych, mnóstwo ziół, stawy i chiński mostek, altanę i domek dla łabędzi. Jest też oczywiści posąg Herkulesa 🙂

Kolejnymi atrakcjami terenów Castle Blair jest Gaj Diany oraz ruiny niewielkiego Kościoła St.Bride’s, którego początki sięgać mają czasów celtyckich. W trakcie spaceru po tych urokliwych zakątkach można naprawdę znaleźć spokój, wyciszyć się i zwyczajnie odpocząć 🙂

Na gruntach zamkowych spotkać możemy wiele egzotycznych drzew, sprowadzonych do Blair m.in. z Ameryki Północnej i Japonii (np. modrzew japoński sprowadzony w 1884 roku).

Natomiast na pastwiskach wypatrzeć możemy krowy, konie i… jelenie 🙂

Nie brakuje tu również atrakcji dla dzieci, zarówno w zamku (np. Castle Detectives Challenge czy też możliwość przebrania się w tradycyjne szkockie stroje), jak i poza nim (m.in. plac zabaw) 🙂

Więcej info o Blair Atholl znajdziecie TU, a o zmku – TU.

Jeśli podobał ci się ten wpis skomentuj go, zalajkuj na fanpejdżu, udostępnij dalej lub polub mnie na FB 🙂 Dziękuję, poczuję się doceniona 🙂

[/expander_maker]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *