W dzisiejszym wpisie chciałam Wam przedstawić cudowną serię edukacyjnych książek dla wszystkich miłośników okienek 🙂
Książki z tej serii, przeznaczone dla dzieci w wieku 3+, są świetnie wydane. Okienka otwierają się bez problemu, format jest poręczny, a kartki połączono za pomocą spirali, co ułatwia dziecku samodzielne przeglądnie, utrudnia natomiast zniszczenie książki. Treść przedstawiona jest klarownym, zrozumiałym dla dziecka językiem, ale bez przesadnych uproszczeń.
Odkrywamy kosmos
Autor: Andrea Erne
Ilustracje: Peter Nieländer
Wydawnictwo: Sam
Liczba stron: 16
Pierwsza rozkładówka odpowiada na pytanie „Czym jest wszechświat?”, kolejne części natomiast poruszają tematy Słońca, księżyców, gwiazd, rakiet, podróży kosmicznych i astronautów. Na końcu czeka na nas ruchome „Moje obserwatorium” z mapą gwiazd i znaków zodiaku.
Treść książki zróżnicowana i bardzo kompleksowo podchodzi do tematu kosmosu. Sądzę, że dzięki niej uda się odpowiedzieć na wiele pytań przedszkolaka dotyczących kosmosu. Co więcej, widać, że układ książki przemyślano bardzo dogłębnie, ponieważ zawartość ułożono tak, by wraz z kolejnymi stronami coraz dogłębniej przedstawić temat.
Z książki dowiemy się mnóstwa ciekawostek. Między innymi tego, jak astronauci się myją, jedzą, śpią, korzystają z toalety i… podcinają włosy.
Sumarycznie tekstu jest w książce sporo, bo dużo kryje się go pod okienkami, ilość informacji dostosowano jednak do wieku odbiorcy. Nie powinno go to zatem przytłoczyć, zwłaszcza że sporo miejsca poświęcono ludzkiej fascynacji i odkrywaniu przez nas kosmosu, a to temat zawsze dzieci najbardziej frapujący.
Prawdziwi strażacy
Autor: Andrea Erne
Ilustracje: Peter Nieländer
Wydawnictwo: Sam
Liczba stron: 16
Książka o strażakach, których większość przedszkolaków postrzega jako prawdziwych bohaterów, kryje w sobie więcej, niż mogłoby się z pozoru wydawać. Ukazuje różnorodność pracy ludzi, którzy kojarzą się nam głównie z gaszeniem pożarów. A tymczasem wachlarz ich zadań jest znacznie szerszy – wypadki, akcje powodziowe, a nawet trzęsienia ziemi to dla wielu z nich codzienność. Świetnym pomysłem było pokazanie, jak działa straż pożarna w innych krajach – często zakres działań uzależniony jest bowiem od lokalizacji, w jakiej strażakom przyszło pracować.
Pozycja naszpikowana jest ciekawostkami, ukrytymi pod licznymi okienkami, dołączono do niej także plakat z pojazdami straży.
Dzięki okienkom możemy podejrzeć jak od środka wygląda remiza strażacka, centrum powiadamiania ratunkowego, a nawet poszczególne pojazdy strażackie (możemy zobaczyć ze szczegółami wyposażenie potrzebne do najróżniejszych akcji). Dowiadujemy się również co nieco o tej nieco mniej spektakularnej stronie pracy strażaków – o ćwiczeniach, sprawdzaniu i konserwacji sprzętu, czy też sprzątaniu po akcji.
Co niezwykle ważne, książka pokazuje i uczy dzieci, jak należy się zachować w nagłym wypadku, prowadząc je przez sytuację zagrożenia życia i informując o tym, jakie działania należy wówczas podjąć. Bardzo wartościowa i godna polecenia pozycja,
Jeśli podobał ci się ten wpis skomentuj go, zalajkuj na fanpejdżu, udostępnij dalej lub polub mnie na FB 🙂 Dziękuję, poczuję się doceniona :-)