Dziś obiecana druga część wpisu o belgijskiej perełce, czyli magicznej Brugii 🙂
Burg
Jest to jeden z głównych placów w Brugii, znajdujący się w historycznym centrum miasta, niedaleko wspomnianego w poprzednim wpisie Markt i Rozenhoedkaai. Miejsce ważne pod względem historycznym. Znajdziemy tu kilka wartych zobaczenia budynków: XIV-wieczny Stadhuis, czyli ratusz, Brugse Vrije i Oude Civiele Griffie oraz jeden z najważniejszych zabytków sztuki sakralnej – Heilig-Bloed Basiliek, czyli Bazylikę Świętej Krwi, gdzie przechowywana jest relikwia w postaci krwi Chrystusa.
Brugse Vrije (Liberty of Bruges) i Oude Civiele Griffie
Dawna kasztelania i sąd, obecnie archiwum miejskie. Warto dla renesansowej sali z przepięknym, zachwycającym kominkiem wykonanym z drewna, alabastru i marmuru przez Lanceloota Blondeela.
Stadhuis (City Hall)
Ratusz miejski (1376-1420), z którego zarządzano miastem przez ponad 600 lat z przepiękną Salą Gotycką. Warto 🙂
Jan Van Eyckplein – (Plac Jan Van Eyck)
Dawniej znajdował się tu port i wjazd do miasta, tu również kończy się kanał Spiegelrei. Pośrodku stoi pomnik patrona placu, słynnego malarza, a dookoła znajdziemy kilka ciekawych budynków, w tym Tolhuis i Poortersloge. Pierwszy to kompleks budynków, w których pobierano myto za wjazd do miasta. Zdobi go herb książąt Luksemburga. Drugi – Loża Kupców – to wybudowane na przełomie XIV i XV w. miejsce rozrywki najbogatszych mieszkańców miasta.
Poortersloge (Loża Kupców)
Parki i Brugse Vesten
Coś dla spacerowiczów i miłośników zieleni 🙂
Brugse Vesten – (Bruges’ City Ramparts)
Zielone pasmo otaczające stare miasto
Koningin Astridpark
Park nazwany na cześć królowej Astrydy (Astrid), żony króla Leopolda III, która zginęła w wypadku samochodowym w 1935 roku.
Koning Albert I Park
Park nazwany na cześć króla Belgów Alberta I z dynastii Koburgów, który stał się bohaterem narodowym dzięki swojej postawie podczas I wojny światowej.
Minnewater Park i Lake of Love
Bajkowe Jezioro miłości to zielony zakątek Brugii, swego rodzaju staw (a właściwie kanał) otoczony obecnie pięknym parkiem. Z tym miejscem związane są liczne legendy, na przykład, że przejście po mostku nad Jeziorem miłości z ukochaną osobą przyniesie szczęście aż do końca życia 😉
Malownicze domy, kamienice i uliczki
To moja ukochana „część” Brugii 🙂 Mogłabym godzinami spacerować po mieście i wpatrywać się w te mniej lub bardziej stare budynki. I zastanawiać się, jakie historie kryją te mury, kim byli ludzie, którzy w nich kiedyś mieszkali, kto mieszka w nich dziś…
kamieniczki przy Langestraat kamieniczki przy Langestraat
widok na Carmersstraat
Albrecht Rodenbachstraat Hugo Verrieststraat Rolweg budynek na rogu Elf julistraat i Konigin Elisabethlaan
De Florentijnen, średniowieczna siedziba kupców florenckich stary domek przy Boeveriestraat przy Hendrik Consciencelaan
Groeninge Musem
Koniecznie! Miejskie muzeum sztuki słynące przede wszystkim z kolekcji obrazów flamandzkich prymitywistów, posiadające w swych zbiorach m.in. słynną Madonnę kanonika Jorisa van der Paele, jeden z najsławniejszych obrazów Jana van Eycka.
Groeninge oferuje jednak znacznie więcej. Jest to przegląd historii sztuki belgijskiej, możemy tu zobaczyć również neoklasycystyczne malarstwo z XVIII i XIX wieku, arcydzieła flamandzkiego ekspresjonizmu…
…a także powojenną sztukę współczesną. Przykłady powyżej 😀
Kościoły i ich skarby
Klasztor Karmelitów przy Ezelstraat Sint Jakobsstraat i kościół św. Jakuba
Heilig-Bloed Basiliek czyli Bazylika Świętej Krwi
Średniowieczny kościół położony przy placu Burg. Obecnie jest miejscem przechowywania relikwii – Krwi Chrystusa, przywiezionej przez Thierry’ego Alzackiego, flandryjskiego hrabiego, w XII wieku z Ziemi Świętej.
Onze-Lieve-Vrouwekerk (Kościół Matki Boskiej)
Położony w centralnej części Brugii, naprzeciwko Sint-Janshospitaal. Średniowieczna, przebudowywana kilkakrotnie świątynia z wieżą kościelną o wysokości ponad 100 metrów (różne źródła podają różną jej wysokość, ale są zgodne, że to druga pod względem wysokości wieża z z cegły na świecie).
Madonna z Dzieciątkiem
We wnętrzu kryją się grobowce m.in. Karola Śmiałego, księcia Burgundii, i jego córki Marii. Natomiast najcenniejszym eksponatem jest oblegany przez turystów ołtarz z rzeźbą Madonny z Dzieciątkiem dłuta Michała Anioła.
Sint Salvatorskathedraal (Katedra Świętego Zbawiciela)
Piękny, a jednocześnie stosunkowo skromny budynek katedralny. Początek budowy kościoła sięga XII wieku, wtedy jeszcze jako kościoła parafialnego. Świątynia uzyskała status katedry sześć stuleci później. W związku ze zmianą charakteru kościoła został on poddany przebudowie, przede wszystkim dobudowano wysoką wieżę. Wewnątrz możemy zobaczyć dzieła rzeźbiarskie i malarskie.
Sint-Gilliskerk (Kościół świętego Idziego)
Miejsce pochówku wielu artystów, m.in. Hansa Memlinga, Lanceloota Blondeela i Pietera Pourbusa.
Onze Lieve Vrouw van Blindekenskapel (Chapel of our Lady of the Blind)
Posiadłość rodziny Adornes
Posiadłość rodu wywodzącego się z włoskiej Genui. W XIII wieku Opicius Adornes przeniósł się do Flandrii, gdzie wkrótce stał się ważnym członkiem miejscowej arystokracji. Jego najbardziej znanym potomkiem jest Anselm Adornes, który w XV wieku stał się bardzo wpływowym dyplomatą, człowiekiem interesu i rycerzem. Również w XV wieku wybudowano posiadłość rodową, w skład której wchodziła m.in. rezydencja i kaplica Jeruzalem. Posiadłość do dziś należy do rodziny, a konkretnie do hrabiego i hrabiny Maximilien de Limburg Stirum, 17 pokolenia rodu.
Szczególnie warto odwiedzić rodzinną kaplicę, konsekrowaną w 1429 r., której budowę zainspirowała Bazylika Grobu Świętego. Do dziś wykorzystywana jest ona przez rodzinę np. podczas chrztów 🙂 W muzeum natomiast możemy zapoznać się z historią rodu, posiadłości, Anselma Adornesa i jego życia, związków rodziny ze Szkocją 🙂
Adornes and the people of Bruges
Sint-Janshospitaal
Szpital Św. Jana to dwunastowieczny (rozbudowy w XV w.) budynek dawnego szpitala, od frontu przypominający kościół, w którym obecnie znajduje się ciekawe muzeum, a także centrum wystawienniczo-handlowe.
W szpitalu opiekowano się przede wszystkim pielgrzymami, podróżnymi i biednymi. Dziś warto odwiedzić to miejsce, aby poczuć wyjątkowy klimat, zobaczyć dokumenty, obrazy ukazujące wygląd dawnego szpitala, przedmioty (meble, instrumenty medyczne, posągi itp.). W kaplicy możemy zobaczyć obrazy autorstwa Hansa Memlinga. Koniecznie zajrzyjcie do dawnej apteki 🙂 Warto zobaczyć także dziedziniec i ogród.
Expo – Picasso – Xpo Center Bruges
Dla mnie osobiście ogromne rozczarowanie, więc nie polecam, chyba że jesteście tak wielkimi fanami malarza, ze jesteście w stanie obejrzeć 10 szkiców tego samego w różnych wariantach. Wystawa zlokalizowana jest na terenie Szpitala Św. Jana. Możecie zobaczyć 300 grafik autorstwa Pablo Picasso, a także +/-100 prac Andy’ego Warhola (kiedy my byliśmy w Brugii albo jego prac jeszcze nie było, albo ta część wystawy była zamknięta, albo się starzeję i mam sklerozę bo jej nie pamiętam 😀 ).
Foltermuseum De Oude Steen (Torture Museum)
Coś dla wielbicieli tortur 😀 Bogata ekspozycja świadcząca o niewyczerpanie bogatej ludzkiej pomysłowości w zadawaniu innym bólu. Jeśli macie dość czasu i ochoty – czemu nie. Jeśli jednak kiedyś byliście w podobnym muzeum, lepiej pospacerujcie po mieście, bo eksponaty wszędzie są bardzo podobne 🙂 Najbardziej z całego muzeum zapamiętałam jednak flagę Monako/Indonezji przedstawioną jako flaga Polski na tablicy informacyjnej umieszczonej na ekspozycji 😉
Diamantmuseum (Muzeum diamentów)
W Muzeum Diamentów możemy dowiedzieć się o historii Brugii jako najstarszego ośrodka diamentów w Europie. Muzeum zapowiadało się ciekawie, ale niestety jakoś specjalnie mnie nie zachwyciło. Jest stosunkowo małe, zobaczyliśmy wszystko bardzo szybko. Cena za bilet raczej wygórowana jak na wielkość muzeum. Raczej dla zainteresowanych tematem.
Inne
Het Zand Concertgebouw Zilverpand knajpka Pro Deo przy Langestraat – bardzo klimatyczne miejsce, polecamy gorąco 🙂
Jeśli podobał ci się ten wpis skomentuj go, zalajkuj na fanpejdżu, udostępnij dalej lub polub mnie na FB 🙂 Dziękuję, poczuję się doceniona 🙂