Co czytamy # 40 Różności w bibliotece Dżordża 4

W dzisiejszym zestawieniu przygotowałam wiele dobrego 🙂 Niektóre pozycje to nowości w bibliotece Dżordża, niektóre natomiast są z nami już od dawna, a nawet bardzo dawna, ale jakoś tak wyszło, że nie było kiedy o nich napisać. Czas zatem najwyższy nadrobić zaległości 🙂 Zapraszam!

Wiem jak mówić nie! Moje supermoce

Autor: Basia Szymanek, Magda Piesta (ilustracje)

Wydawnictwo: Olesiejuk

Liczba stron: 24

Pięknie ilustrowana, rymowana pozycja na bardzo ważny temat. Choć staram się nie popadać w paranoję i nie uważam, że za każdym zakrętem czai się zło i czyha niebezpieczeństwo, to mam świadomość, że jednak świat nie jest różowy, a dzieci są wystawione na różne zagrożenia. I trzeba im o nich mówić, uświadamiać je, minimalizując owe zagrożenia. To chyba najlepsza strategia, którą warto realizować od jak najmłodszych lat.

Ta książka ma za zadanie pomóc własnie w takim oswajaniu dziecka z potencjalnymi zagrożeniami i uświadamianiu im, skąd mogą one płynąć. Jest to pozycja dla wszystkich, którzy są aktualnie na tym własnie etapie.

Rymowany tekst przestrzega m.in. przed rozmową z obcymi osobami, braniem słodyczy od nieznajomych. Co więcej, uczy jak należy się zachowywać w sytuacji zagrożenia. Kluczowe znaczenie ma tu refren, który pozwolę sobie zacytować:

„O wszystkim zawsze powiem mamie:
i już nic złego
mi się nie stanie.
O radę zawsze poproszę tatę,
bo ze mnie mądry superbohater!
Bo to jest super, kiedy ktoś wie, jak najrozsądniej zachowywać się!”

Książka, co chyba sugeruje już jej objętość, zagadnienia nie wyczerpuje. Stanowi jednak doskonałą podstawę i inspirację do rozmów z dzieckiem, wyczulających je na możliwe niebezpieczeństwa (w granicach rozsądku oczywiście, nie straszmy dzieci) oraz budujących w nim pewność, że w trudnej sytuacji zawsze powinno przybiec do rodzica.

Binta tańczy

Autor: Eva Susso, Benjamin Chaud

Wydawnictwo: Zakamarki

Liczba stron: 24

U nas trzecia (a chronologicznie, zdaje się, pierwsza – zaczęliśmy tak jakby od końca 😀 ) część trylogii o sympatycznej, dość licznej i zaskakująco normalnej, nadzwyczajnie zwyczajnej rodzince autorstwa Evy Susso i Benjamina Chauda 😉 O pozostałych tomach, czyli Babo chce i Lalo gra na bębnie możecie przeczytać TU i TU.

Dużo dźwięków i wyrazów dźwiękonaśladowczych oraz rodzinna codzienność, rutyna i ogromne ciepło to charakterystyczne cechy tej świetnej serii 🙂

Główną bohaterką tej części jest młodsza z sióstr, Binta, choć tak naprawdę w książce chodzi raczej o muzykę i taniec. Tata i Lalo grają na bębnach (Babo tak jakby też 😉 ), a mama i córki zaczynają tańczyć w rytm muzyki – ich pupy robią Bombelli-Bombelli-Bom, Bembedi-Bembedi-Bem i Pimperi-Pimperi-Pim 😀 Pies i kura śpiewają 🙂 Aż w końcu nadchodzi wieczór i zmęczona Binta zasypia wtulona w psa 🙂

Mały chłopiec. Szukaj i znajdź

Autor: Jacques Beaumont , Nathalie Belineau , Alexis Nesme (ilustracje)

Wydawnictwo: Olesiejuk

Liczba stron: 22

Wyszukiwanka bazująca na serii popularnych książeczek motoryzacyjnych dla dzieci Mały chłopiec, w której występują zresztą znani z niej bohaterowie.

Przygotowano tu dla maluchów dwa rodzaje zadań. Na dużych ilustracjach dziecko ma znaleźć elementy wskazane na białym pasku umieszczonym z boku obrazka oraz elementy, które do przedstawionej scenki nie pasują (dla ułatwienia również są pokazane na białym pasku). Drugi rodzaj zadań to znajdowanie różnic pomiędzy dwoma, tylko z pozoru identycznymi, mniejszymi obrazkami. Dla ułatwienia wskazano ile różnic należy znaleźć. Przyznam szczerze, że wcale nie jest to łatwe 😉 A kiedyś byłam w tym całkiem niezła 😉 Doskonała, ćwicząca spostrzegawczość zabawa na długi czas.

Kret podróżnik

Autor: Agnieszka Frączek, Monika Filipina (ilustracje)

Wydawnictwo: Zielona Sowa

Liczba stron: 10

Swego czasu czyli kiedy Młody był jeszcze prawdziwym maluchem 😀 książka ta była u nas prawdziwym hitem. Później entuzjazm nieco wyparował, być może dlatego, że półki uginają się od innych książek, a może zwyczajne Pierworodny już z niej wyrósł.

Książeczka jest króciutka i zawiera naprawdę mało tekstu. Zabawna historyjka opowiada o krecie, któremu znudziło się dotychczasowe lokum i postanowił się przeprowadzić. Dokąd? To już musicie doczytać 😉

Kolorowy las. Co tu nie pasuje?

Autor: Nastja Holtfreter

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Liczba stron: 14

Pierwsza z serii dwóch całokartonowych książeczek z zagadankami dla najmłodszych o tematyce przyrodniczej. W środku znajdziemy faunę i florę charakterystyczną dla lasu, ale… 🙂 Na przykład jest tu pudel udający wilka, a tukan sowę 🙂 Jest też lis nieco różniący się od innych, czy też borsuk zmierzający w stronę inną niż reszta.

Zawarte w książce zagadki wspierają takie umiejętności jak koncentracja, spostrzegawczość, kategoryzowanie (np. „Które drzewo jest liściaste?”), odnajdywania takich samych elementów oraz różnic, a także odróżniania kierunków. Dużym atutem książek jest stonowana szata graficzna, proste ilustracje oraz ograniczona liczba elementów na stronie, co pozwala dziecku skupić się na konkretnym zadaniu. 

Niewielki format i grube strony z zaokrąglonymi rogami to zachęta to zabawy nawet dla najmniejszych.

Kolorowe morze. Co tu nie pasuje?

Autor: Nastja Holtfreter

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Liczba stron: 14

Druga książeczka z serii, tym razem poświęcona morzu. Zadania mamy te same – jeden z elementów nie pasuje z jakiegoś powodu do całości i trzeba go wskazać. Na przykład jeden z krabów patrzy w inną stronę, jeden z żółwi ma skorupę w romby, a wśród koników morskich schował się konik „lądowy” z kopytami 😉

Dopasuj połówki. Przeciwieństwa

Autor: Joanna Wiśniewska, Katarzyna Piątek (ilustracje)

Seria: Dopasuj połówki

Wydawnictwo: AWM Agencja Wydawnicza Jerzy Mostowski

Liczba stron: 7 stron + okładka, rozcięta w połowie

Kolejna książka aktywizacyjna, tym razem ze stronami przeciętym na pół (coś takiego mogliście już na blogu widzieć we wpisie na temat Spota KLIK). Książka wpasowuje się w nurt tzw. aktywnego czytania, czyli najprościej – zabawy z książką.

Cała zabawa – a jednocześnie nauka – polegają na dopasowaniu górnej i dolnej połówki strony. Pary, dla ułatwienia, umieszczono na spójnym kolorystycznie tle. Do tego znajdziemy w środku sympatyczne ilustracje oraz krótki, rymowany tekst, wspomagający rozumienie przeciwieństw takich jak duży – mały, tyłem – przodem itp. 🙂 Po dopasowaniu do siebie właściwych połówek powstanie spójna, logiczna całość ilustracyjno – tekstowa.

Książka, oprócz poszerzania wiedzy dziecka i pomagania mu w rozumieniu świata, pomaga w nauce logicznego myślenia, ćwiczeniu koncentracji i spostrzegawczości oraz wspiera motorykę małą.

Publikację wykonano z grubego kartonu, który trudno zagiąć i zniszczyć, przez co powinna dużo wytrzymać. Dodatkowo posiada bezpieczne zaokrąglone rogi, nadaje się więc nawet dla najmłodszych dzieci 🙂

Dopasuj połówki. Zwierzęta i ich domy

Autor: Joanna Wiśniewska, Katarzyna Piątek (ilustracje)

Seria: Dopasuj połówki

Wydawnictwo: AWM Agencja Wydawnicza Jerzy Mostowski

Liczba stron: 7 stron + okładka, rozcięta w połowie

Druga książeczka z serii Dopasuj połówki. Tym razem zadaniem dziecka jest dopasowanie zwierząt do właściwych schronień i legowisk, dzięki czemu poznaje ono nazwy poszczególnych kryjówek, takich jak gawra czy żeremie.

Jeśli podobał ci się ten wpis skomentuj go, zalajkuj na fanpejdżu, udostępnij dalej lub polub mnie na FB 🙂 Dziękuję, poczuję się doceniona 🙂

2 thoughts on “Co czytamy # 40 Różności w bibliotece Dżordża 4

  1. Cześć, właśnie odkryłam twojego bloga 😀 bardzo ciekawe zajęcia pokazujesz. Gdzie kupujesz takie książki najczęściej?

    1. Cześć, bardzo mi miło 🙂 Mam nadzieję, że zagościsz na dłużej 🙂 Najczęściej kupuję książki w księgarniach internetowch, polując na okazje (chyba, że bardzo mi na czymś zależy, to wtedy na okazje nie czekam 😉) oraz w dyskontach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *