Jeśli wasza pociecha lubi duchy i/lub zmaga się z problemem nieśmiałości, dzisiejsza książka powinna koniecznie zleźć się w waszej biblioteczce 🙂 Proszę Państwa, oto Gustaw, nieśmiały duszek 🙂
Autor: Flavia Z. Drago
Wydawnictwo: Świetlik
Liczba stron: 40
Głównym bohaterem prezentowanego dzisiaj, bardzo ciepłego i cudowanie zilustrowanego, picturebooka jest uroczy i niezwykle sympatyczny Gustaw. Gustaw jest typowym duszkiem – lubi straszyć w ciemnościach, przenikać przez ściany, czy też sprawiać, że przedmioty unoszą się w powietrzu. Ponadto nasz bohater uwielbia grać na skrzypcach. Duszek ma jednak jedno zmartwienie – z powodu ogromnej nieśmiałości nie ma żadnych przyjaciół i – mimo kochających rodziców – czuje się bardzo samotny. Ze strachu nigdy nie odważył się odezwać do innych straszydeł, a kiedy próbował się im pokazać, nikt go nie zauważał.
Pewnego Gustaw postanawia jednak stawić czoła swojej nieśmiałości. Decyduje się na odważny krok – przygotowuje zaproszenia dla innych małych straszydeł na specjalny koncert skrzypcowy, który miał się odbyć na cmentarzu w wigilię Dnia Zmarłych. Gustaw miał nadzieję, że któreś z nich przyjdzie go posłuchać.
Niestety, na koncert nikt nie przyszedł… Przepełniony smutkiem Gustaw zaczął mimo wszystko grać na swoich ukochanych skrzypcach, nic bowiem nie sprawiało mu tyle radości. A wtedy… stało się coś niesamowitego 🙂
Gustaw Nieśmiały Duszek to doskonała propozycja dla dzieci zamkniętych i nieśmiałych, którym trudność sprawia nawiązywanie nowych znajomości. Książka pokazuje w bardzo przystępny sposób, że pokonanie własnej słabości i zrobienie pierwszego kroku może wcale nie być takie straszne, jak się na pierwszy rzut oka wydaje. Samotność jest zdecydowanie gorsza niż perspektywa odtrącenia.
Zresztą już sam pomysł, by głównym bohaterem książki uczynić ducha uważam za strzał w dziesiątkę. Zazwyczaj duchy się nie przecież nie boją, to one są źródłem strachu 😉
Ponadto książka pomaga oswoić dzieci z różnego rodzaju straszydłami, przy okazji wprowadzając dzieci (a może i ich rodziców) w świat kultury meksykańskiej, m.in. poprzez symbolikę związaną z wielkim świętem, jakim jest Día de Muertos (autorka książki, Flavia Z. Drago, pochodzi z Meksyku). Wszystko to za pomocą przepięknych, bardzo klimatycznych – i zupełnie niestrasznych 😉 – ilustracji.
Polecam wszystkim dzieciom powyżej 4 roku życia. Zwłaszcza tym, które potrzebują odrobiny odwagi 😉
Jeśli podobał ci się ten wpis skomentuj go, zalajkuj na fanpejdżu, udostępnij dalej lub polub mnie na FB 🙂 Dziękuję, poczuję się doceniona :-)