Dziś pierwsza część recenzji picturebooków, którymi raczymy się z Lordem Dżordżem od jakiegoś czasu 🙂 Młody chętnie ogląda obrazki i słucha, choć póki co skupienia wystarcza nam na pół książki, ale cóż, taki wiek 😀
Wilk, który się zgubił
Autor: Rachel Bright
Liczba stron: 32
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Co prawda wiosna w pełni, ale wraz z Lordem Dżordżem przenosimy się od czasu do czasu w środek zimy dzięki tej pięknie zilustrowanej książce 🙂 To ciepła opowieść o wilczku, który choć jest jeszcze szczeniakiem, to czuje się już niezależny i silny jak dorosły wilk, nie potrzebuje niczyjej pomocy i poradzi sobie sam w każdych okolicznościach. Jednak kiedy pewnego razu przypadkowo gubi się w śniegu i zostaje całkiem sam podczas arktycznej nocy, uświadamia sobie, że są takie sytuacje, kiedy potrzebujemy pomocy swoich bliskich.
Na szczęście z pomocą naszemu małemu bohaterowi przychodzą spotkane przez niego zwierzęta, które pomagają mu wrócić do watahy.
Przekaz książki i morał z niej płynący mają oczywiście walor edukacyjny – nasz bohater nie tylko odnajduje rodzinę, odbiera również bardzo ważne lekcje. Uczy się, że czasami warto dać sobie pomóc, choć to niekiedy bardzo trudne (a mali czytelnicy przy okazji dowiadują się, że warto opiekować się słabszymi i pomagać innym bezinteresownie) . Zaczyna rozumieć, że czuć się dorosłym nie jest równoznaczne z byciem dorosłym. A przede wszystkim odkrywa, że dom jest tak naprawdę tam gdzie są najbliżsi i przyjaciele.
Bardzo ciepła i mądra opowieść, a dzięki dużemu formatowi i całostronicowym ilustracjom dziecko jest w stanie skupić się na tyle długo, byśmy zdążyli przeczytać mu tekst zamieszczony na stronie 🙂 Polecam.
W tej serii ukazały się także:
- Wiewiórki, które nie chciały się dzielić
- Koala, który się trzymał
- Mysz, która chciała być lwem
Trzymaj mnie mocno
Autor: Jane Chapman
Liczba stron: 32
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Pięknie wydana książka skierowana jest dla dzieci w wieku 1+. Napisana jest krótkim tekstem, tak aby maluchy zrozumiały go bez większego problemu 🙂 Cudowne ilustracje towarzyszą wzruszającej i ciepłej opowieści o rodzinie, wartościach oraz przyjaźni.
Mała wydra o imieniu Miki i jej mama są praktycznie nierozłączne, rozstają się na chwilę, by mama mogła zdobyć dla naszej bohaterki coś do jedzenia. Ale mamusia zostawia Miki bezpiecznie schowaną w wodorostach. Pewnego dnia, czekając na powrót mamy, Miki poznaje Amaka, inną małą wydrę morską. Maluchy od razu się zaprzyjaźniają, wspólnie spędzany czas mija im na wesołej zabawie. Jednak pewnego dnia nadchodzi potężny sztorm i małe wyderki muszą mocno się trzymać, aby udało im się przetrwać sztorm… Jak skończyła się ta historia musicie doczytać sami 🙂 Gorąco zachęcam 🙂
Dzień w Zwierzaczkowie. Pora na doktora
Autor: Sharon Rentta
Liczba stron: 40
Wydawnictwo: Amber
Jest to tom drugi z serii Dzień w Zwierzaczkowie (pierwszy to Strażacy przy pracy). Seria na wesoło, ale jednocześnie bardzo fachowo, opisuje na czym polega praca w różnych zawodach i co jest w niej najważniejsze.
Dzień w Zwierzaczkowie. Pora na doktora to pięknie ilustrowana opowieść o kolejnych przygodach mieszkańców Zwierzaczkowa, docelowo przeznaczona dla dzieci w wieku 3+.
Tym razem mały tapir pomaga ( 😉 ) swojej mamie, która jest lekarzem, w pracy w szpitalu. I wywołuje przy okazji sporo zamieszania 🙂 Tapirek marzy, że w przyszłości również zostanie lekarzem.
Jest to zabawna opowieść, zwłaszcza dla tych wszystkich dzieci, które uwielbiają bawić się w lekarza i/lub pielęgniarkę. Książka ma olbrzymi walor edukacyjny, w fantastyczny sposób pokazuje jak wygląda szpital i poszczególne oddziały szpitalne (np. oddział poporodowy, pracownia rentgenowska, poczekalnia), tłumaczy na czym polega praca lekarzy różnych specjalności, wyjaśnia terminy medyczne, oswajając jednocześnie małych czytelników z wizytą u doktora, co jest szczególnie cenne kiedy nasza pociecha się tych wizyt boi lub ich nie lubi (czemu w sumie trudno się dziwić). Gorąco polecam 🙂