Książki i zeszyty aktywizujące to wspaniała sprawa 🙂 Stanowią źródło licznych inspiracji do zabawy, zawierają mnóstwo zadań, propozycji prac plastycznych, zagadek sprzyjających rozwojowi dziecka. Stymulują rozwój intelektualny, spostrzegawczość, wpierają małą motorykę i rozwój słownictwa oraz ćwiczą koncentrację… Ich zalety są niewyczerpane 🙂 Dziś mam dla Was przegląd takich pozycji dla dwuletniego (niektóre dla trzyletniego dziecka). Większość „teczek”, „elementarzy” i „uniwersytetów” ma również swoje odpowiedniki dla starszych dzieci 🙂 U nas sprawdzają się od dawna, a w czasie epidemii to istne life-savery 😉
A przy okazji 🙂 Taka mała ciekawostka na temat koncentracji u małych dzieci. Co raczej oczywiste, jest to umiejętność, która rozwija się w toku życia człowieka stopniowo. Ale czy wiedzieliście, że u maluchów mamy do czynienia z tzw. uwagą mimowolną. Na czym ona polega? Otóż przyciągana jest ona bez woli dziecka, poprzez różne bodźce, to co dziecka aktualnie widzi, słyszy. Stąd maluch zajęty klockami zrywa się i pędzi do drugiego pokoju, bo coś usłyszał. Albo zobaczył autko w książce i już leci po swój ukochany samochodzik i nici z dalszego czytania 😀 Natomiast tzw. uwaga dowolna, dzięki której możemy się kierować naszą koncentracją i m.in. robić to, co jest w danym momencie ważne (np. wykonać konkretne zadanie), rozwija się dopiero od ok. 3 roku życia. Postępująca możliwość coraz dłuższego skupienia uwagi jest związana z dojrzewaniem wraz z wiekiem układu nerwowego. I tak :
- do 3 roku życia maluchy potrafią skupić się na zabawie ok. 5 – 15 minut, a na wykonaniu konkretnego zadania, UWAGA, tylko minutę. Stąd konieczność np. przypominania im o tym, co mają robić, ponownego skupienia ich uwagi na danej czynności 😉
- dzieci 3 i 4- letnie potrafią skupić się na zabawie nieco dłużej – ok. 20 minut, a podczas zajęć przedszkolnych – ok. 10 minut.
- dzieci w wieku 5-6 lat potrafią skupić się na zabawie aż 40 minut, podczas zajęć przedszkolnych jedynie przez połowę tego czasu. *
Dlatego warto samemu być cierpliwym i ćwiczyć z dziećmi koncentrację 🙂
Już to wiem. Elementarz 2-latka z naklejkami i Już to wiem. Ćwiczenia 2-latka z naklejkami
Autor: Opracowanie zbiorowe
Wydawnictwo: Wilga
Liczba stron: 48 i 24
Dwie bardzo kolorowe uzupełniające się wzajemnie książeczki, wypełnione po brzegi ciekawymi zadaniami dla malucha. Takimi, które łączą dobrą zabawę z nauką 🙂 Co więcej, publikacje są w bardzo przystępnej cenie 😉
W środku znajdziemy wiele angażujących, ciekawych i dostosowanych do wieku zadań. Pomogą one dziecku poznać otaczający je świat, a przede wszystkim zdobyć i trenować wiele potrzebnych mu umiejętności.
Jakieś przykłady? Proszę bardzo 🙂
Rozróżnianie kolorów, znajomość pór roku, rozumienie różnic i zdolność porównywania, rozwój mowy, ćwiczenie logicznego myślenia, kojarzenia faktów i małej motoryki na naprawdę różne sposoby, rozwój wyobraźni, kreatywności i koncentracji, zachęcanie do aktywności ruchowej, podstawy matematyki (w stylu „policz kropki” 🙂 ) itd.
Spora liczba zadań opisowych, ćwiczących spostrzegawczość i rozwój słownictwa sprawia, że z książeczek można korzystać naprawdę wiele razy. Do obu publikacji dołączono naklejki, które u na są póki co zdecydowanie największą ich atrakcją 😉
Seria Uczę się i przyklejam
Autor: Opracowanie zbiorowe
Wydawnictwo: Wilga
Liczba stron: 24
Swego rodzaju tematyczne słowniczki obrazkowe dla dzieci 🙂 Na początku każdego zeszytu zamieszczono wskazówki dla opiekunów (patrz wyżej).
Głównym celem publikacji jest pokazanie maluchom otaczającego je świata poprzez szereg kolorowych zdjęć, dobranych zgodnie z tematyką konkretnego zeszytu.
W ten sposób dziecko może poznać np. różne gatunki zwierząt i zobaczyć jak wyglądają.
Ale to nie wszystko 🙂 W książce znajdziemy mnóstwo ciekawych informacji na temat poszczególnych zwierzaków. To oczywiście w publikacji poświęconej zwierzętom właśnie.
W kolejnym tomie maluchy zobaczą wiele rzeczy związanych tematycznie z domem.
Poznają poszczególne pomieszczenia, charakterystyczne dla nich meble i inne elementy wyposażenia, nazwy ubrań i akcesoriów, a także różne czynności związane z domem.
Istna kopalnia wiedzy 😉
Ostatni posiadany przez nas tom (jest jeszcze czwarty, o pojazdach) jest ulubionym Pierworodnego 🙂 Jeśli czytacie bloga w miarę regularnie chyba już wiecie dlaczego 😀 Tak, jest poświęcony jedzeniu 😀 Konkretnie owocom i warzywom 😀 Żeby tylko jadł wszystko tak samo chętnie, jak ogląda, byłoby super 😀
Do tego wszystkiego w książeczkach znajdziemy wiele poleceń zachęcających do zabawy zadania do samodzielnego rozwiązania przez dziecko oraz inne angażujące i ciekawe aktywności (kolorowanki, naklejki).
Połączenie nauki i doskonałej zabawy 🙂
Rymowanki – Naklejanki. Zagadkowe pojazdy
Autor: Opracowanie zbiorowe
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Liczba stron: 16
Jedyny posiadany przez nas tom z serii dla dzieci w wieku 1 – 3 lat (pozostałe dwa to Zagadkowe zwierzęta i Zagadkowe warzywa i owoce). W publikacji znajdziemy rymowane zagadki, które dziecko ma rozwiązać, by przykleić właściwą naklejkę w teorii 😉 U nas zagadki sobie, naklejki sobie 😀 Sądzę, że wtedy, kiedy Młody się tą książeczką zajmował (1-1,5 roku) zagadki to było dla niego zwyczajnie za dużo, bardziej interesują go teraz, kiedy już wszytko przykleił 😀 W sumie fajna publikacja z kolorowankami i naklejkami, wzbogacająca wiedzę dziecka o świecie i jego słownictwo.
Czy wiesz, że…? Pojazdy się ścigają i Czy wiesz, że…? Pojazdy pomagają
Autor: Barbara Supeł
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Liczba stron: 12
Coś dla małych wielbicieli motoryzacji 🙂 Trzytomowa seria (jak widzicie, brakuje nam jednego, Czy wiesz że…? Pojazdy pracują) o tym,co jeździ dla dzieci w wieku 1-3 🙂
W książeczce o pojazdach wyścigowych maluchy mogą zobaczyć m.in. jak wygląda quad, a jak gokart oraz czym różni się bolid od Monster Trucka. Oprócz kolorowych ilustracji nie brakuje tu ciekawych informacji dla najmłodszych.
W tomie o „pomagających” pojazdach natomiast zobaczymy, w co wyposażony jest wóz strażacki, co znajduje się w karetce, czym jest laweta, jak wygląda radiowóz.
W książeczkach znajdują się naklejki do zadań oraz do tworzenia własnych scenek 🙂
Kolorowanki polsko – angielskie. Owoce i warzywa
Autor: Barbara Supeł
Wydawnictwo: Wilga
Liczba stron: 24
A teraz coś do nauki języka angielskiego 🙂 W książeczce znajdziemy wiele aktywności.
Po pierwsze, to swego rodzaju słowniczek polsko – angielski. Znajdziemy w nim po 20 polskich i 20 angielskich wyrazów, nazw warzyw i owoców.
Po drugie, to kolorowanka 😉 Na każdej stronie znajdują się dwa obrazki – jeden w kolorze jako wzorzec i drugi do pokolorowania przez dziecko.
Po trzecie, są tu naklejki 🙂 Na końcu książeczki znajduje się spis słówek z miejscami na naklejkę. Dziecko ma za zadanie nakleić tę, która odwzorowuje znaczenie zapisanych obok siebie słówek oraz dopasowuje właściwe flagi.
Zadania dla malucha. Owoce i warzywa
Autor: opracowanie zbiorowe
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Liczba stron: 12
Kolejna książeczka z serii zawierającej zadania dla maluchów 1+. Znajdziemy tu kolorowe ilustracje, obrazki do kolorowania, zadania, ciekawe informacje wzbogacające słownictwo dziecka oraz duże naklejki.
Pozostałe tomy z serii to Zadania dla malucha. Kolory i Zadania dla malucha. Zwierzęta
Uniwersytet 2-latka
Autor: Elżbieta Lekan, Joanna Myjak (ilustr.)
Wydawnictwo: Olesiejuk
Liczba stron: 64
A to jeden z naszych faworytów 😉
Książka z serii dedykowanej dzieciom od 2 do 5 roku życia. Znajdziemy tu ciekawe i różnorodne zadania, mnóstwo naklejek oraz wkładki do wycięcia i wielokrotnego wykorzystania przy wielu zadaniach.
Na czym polegają zadania? M.in. na klasyfikowaniu elementów według konkretnych cech, kolorowaniu, rysowaniu po śladzie oraz szukaniu różnic.
Poziom trudności zadań jest oczywiście dostosowany do wieku dziecka, tak by pomóc mu rozwijać umiejętności takie jak wyobraźnia, koncentracja, spostrzegawczość, mała motoryka oraz logiczne myślenie.
Co jest ogromnym plusem tej publikacji, to to, że pod każdym ćwiczeniem (jedno na stronę) znajdują się wskazówki i informacje dla rodziców, którzy w końcu nie musza mieć encyklopedycznej wiedzy na temat rozwoju dziecka 🙂 Te informacje to kopalnia wiedzy, pozwalająca się zorientować, czy rozwój dziecka przebiega prawidłowo. Zresztą krótkie podsumowanie tego, co dwulatek umieć powinien znajdziemy również na odwrocie książki.
To chyba ulubiona publikacja tego typu Pierworodnego 🙂
Przedszkole żyrafki. 2-latek
Autor: Elżbieta Lekan, Joanna Myjak (ilustr.)
Wydawnictwo: Olesiejuk
Liczba stron: nd
Te same autorki, więc i publikacja dość podobna 🙂 Ale to w żaden sposób nie przeszkadza, wręcz przeciwnie 🙂
W teczce znajdziemy 3 zeszyty: Zgadywanki 2-latka, Zabawy językowe 2-latka oraz Zabawy plastyczne 2-latka.
Na dziecko czeka tu mnóstwo aktywności: rozwiązywanie zagadek, naklejanie, malowanie, kolorowanie (trening precyzji)…
Do tego ćwiczenia pozwalające na trenowanie koncentracji, zdolności obserwacji, porównywania, umiejętności logicznego i twórczego myślenia, ćwiczenia wymowy i opowiadania i wiele więcej 🙂
jedyny minus tego wydawnictwa w porównaniu z Uniwersytetem… to brak tych cennych wskazówek dla rodziców 🙂 Poza tym bardzo nam się podoba, a fakt, że podoba się Młodemu jest najważniejszy 😉
Uszek. Moje pierwsze czasopismo
A teraz, dla odmiany, czasopismo 🙂 Dla dzieci już od drugiego roku życia. I to takie bez słów 😉 Dzięki temu dziecko nie potrafiące czytać może się samo bawić. A to dzięki instrukcji obrazkowej zamieszczonej na każdej stronie przy każdym zadaniu. Taka instrukcja wystarcza, by wyjaśnić, czego dziecko potrzebuje do zabawy i co ma za zadanie zrobić. Ikonki pokazują m.in. gdzie przykleić naklejkę, na jaki kolor pokolorować obrazek itd.
Ilustracje są tutaj bardzo duże, wyraźne i niezbyt przepełnione detalami, a do duży plus. Dlaczego? Na dużych obrazkach łatwiej maluchowi znaleźć więcej detali. A tym samym łatwiej mu utrzymać koncentrację.
Zadania opracowano w taki sposób, by kształciły u dziecka uwagę, zdolność logicznego myślenia, małą motorykę, precyzję, a także samodzielność i pewność siebie. Te ostatnie głównie dzięki temu, że rodzic do wykonywania zadań nie jest niezbędny 😉
Teczka edukacyjna dla 2-latka
Autor: opracowanie zbiorowe
Wydawnictwo: Edgard/Kapitan Nauka
Liczba stron: nd
A na koniec coś, co zapowiadało się świetnie, a okazało się nieco rozczarowujące, może dlatego, że zadania wydają się dość trudne dla dwulatka. Takie bardziej „przedszkolne”. Ale po kolei 😉
W teczce znajdziemy arkusz z naklejkami do zadań, kolorowankę, zeszyt do zabaw edukacyjnych i zeszyt ćwiczeń.
W zeszycie ćwiczeń znajdziemy zadania, które mają wpierać kompetencje matematyczne dziecka.
W kolorowance znajdziemy rysunki do kolorowania z grubym obrysem.
Dziecko ćwiczy małą motorykę, rozwija też poczucie estetyki.
A co znajduje się w zeszycie zabaw edukacyjnych?
Ćwiczenia podstawowych umiejętności związane z koncentracją i spostrzegawczością.
Minusem jest brak umieszczenia tylko jednego zadania na stronie. Niektóre obrazki wydają się nieco przeładowane szczegółami, a niektóre zadania – nieco trudne jak na dwa lata adresata publikacji.
Jeśli podobał ci się ten wpis skomentuj go, zalajkuj na fanpejdżu, udostępnij dalej lub polub mnie na FB 🙂 Dziękuję, poczuję się doceniona 🙂
* Źródło: Koncentracja uwagi małego dziecka, Katarzyna Zaborek