W dzisiejszym zestawieniu mam dla Was kilka pozycji z zaniedbywanej ostatnimi czasy na blogu kategorii książek edukacyjnych. Zapraszam 🙂
PIERWSZA ENCYKLOPEDIA. CIAŁO CZŁOWIEKA
Autor: Stephanie Ledu
Wydawnictwo: Wilga
Seria: Pierwsza encyklopedia
Liczba stron: 96
Chyba każde dziecko przechodzi na pewnym etapie swojego życia okres zainteresowania kwestiami fizjologii, budowy ciała człowieka i jego funkcjonowania. Na znaczną część pytań przedszkolaków znajdziecie odpowiedzi w prezentowanej książce. Pozwoli ona zaspokoić dziecięca ciekawość np. w tak istotnej kwestii jak przyczyny burczenia w brzuchu 🙂 Znajdziecie tam również wiele innych, pożytecznych informacji, dzięki czemu łatwiej będzie Wam wytłumaczyć dziecku czemu słodycze źle wpływają na zęby, co jest zdrowe, a co już niekoniecznie, jak zmieniamy się z upływem lat lub na czym polega niepełnosprawność i jakie są jej rodzaje?
Książka podzielona jest na 6 rozdziałów. Pięć z nich poświęconych jest budowie ciała człowieka, fizjologii, funkcjonowaniu jednostki w społeczeństwie oraz zdrowym nawykom. Ostatni, szósty rozdział to już różne schematy i tablice pomagające utrwalić zdobytą w trakcie lektury wiedzę.
Aha, prawie zapomniałam dodać, że każdy rozdział zakończony jest quizem, który w formie zabawy pozwala dzieciom sprawdzić czego się dowiedzieli oraz ćwiczyć – wcale nie najłatwiejszą przecież – umiejętność zrozumiałego dla innych wypowiadania się i formułowania myśli.
To fantastyczna książka, napisana w ciekawy i bardzo przystępny dla dzieci sposób, cudownie zilustrowana i niezwykle kolorowa, przebogata w informacje na temat ludzkiego ciała. Stanowi nie tylko doskonałe źródło wiedzy na temat ludzkiego ciała, ale i źródło inspiracji do ciekawej rozmowy z dzieckiem i pogłębienia tematu.
MŁODZI PRZYRODNICY. OWADY I INNE MAŁE ZWIERZĘTA
Autor: Emily Bone
Wydawnictwo: Wilga
Seria: Mali przyrodnicy
Liczba stron: 32
Bajecznie kolorowa, przepięknie ilustrowana niewielka książeczka z serii Młodzi przyrodnicy poświęcona tytułowym owadom i innym małym zwierzętom. Niewielka ilość tekstu sprawia, że pozycja sprawdzi się nawet w przypadku najmłodszych przyrodników. W środku znajdziemy wiele ciekawych faktów o fascynujących stworzeniach jakimi są owady i pajęczaki, soczyście kolorowe i realistyczne ilustracje ukażą dzieciom bohaterów książki w najdrobniejszym szczególe. To naprawdę wyjątkowa, choć niewielka, książka dla wszystkich przedszkolaków ciekawych świata i przyrody.
Pozostałe tomy z serii znajdziecie TU.
O MALUCHU W BRZUCHU, CZYLI SKĄD SIĘ BIORĄ DZIECI
Autor: Marta Maruszczak, Monika Filipina (ilustracje)
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Liczba stron: 40
Pytanie o to skąd się biorą dzieci prędzej czy później pada z ust każdego dziecka. Jeśli nie chcecie unikać jak ognia rzeczowej odpowiedzi, ani omijać tematu szerokim łukiem, nie bardzo natomiast wiecie jak się do kwestii zabrać, jak o tym trudnym – głównie dla rodziców – temacie z dzieckiem rozmawiać, jest to książka zdecydowanie dla was. Nie ma co się oszukiwać, warto się do takiej rozmowy przygotować, a lektura książki autorstwa Marty Maruszczak stanowi na to świetny sposób. Niby dedykowana jest ona przedszkolakom, ale w równym stopniu przyda się rodzicom, którzy nie bardzo wiedzą w jaki sposób bez zażenowania odpowiadać na niektóre dziecięce pytania. Zresztą książka opatrzona jest komentarzem dla rodziców, z którego możemy wyczytać, w jaki sposób odpowiadać na zadawane przez dzieci pytania.
Książka składa się z kilkunastu rozkładówek. Każda z nich poświęcona jest jednemu pytaniu, należącemu do kategorii tych najczęściej zadawanych przez dzieci: skąd się biorą dzieci; jak się zjawiłe/am na świecie; czy kiedy dziecko jest w brzuchu i mama pije sok, to maluch ma owocowy prysznic; czy dzidziusiowi w brzuchu nie jest za ciasno; dlaczego czasem rodzi się dziewczynka, a czasem chłopiec; jak rodzi się dziecko; no i chyba najtrudniejsze – co to jest seks. Pytania zadaje główna bohaterka, rezolutna i dociekliwa dziewczynka o imieniu Mela.
Książka jest świetnie napisana, przemyślana, rzetelna i bardzo subtelna, delikatna, a do tego cudownie i przy tym realistycznie zilustrowana przez Monikę Filipinę. I z pewnością służyć może przez wiele lat, pomagając w podejmowaniu z dzieckiem kwestii płci i rozmnażania. Wydaje się jednak, że warto do tej pozycji podchodzić stopniowo, dostosowując czytane treści do rozwoju dziecka i jego dociekliwości, nie zaś czytać ją od razu w całości.
Całokartonowa książka dedykowana dzieciom od 3 roku życia.
RAFA KORALOWA
Autor: Katarzyna Bajerowicz
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Liczba stron: 28
I kolejna całokartonowa książka w dzisiejszym zestawieniu, tym razem jednak z ekologicznym przesłaniem ucząca szacunku do przyrody 🙂 Zaczyna się opowieścią o malutkich żółwikach, które dopiero co wykluły się z jajek i muszą pokonać szeroką plażę, aby dostać się do morza, w którym spędzą swoje dorosłe życie. Następnie trafiają na rafę koralową, gdzie spotykają – a my razem z nimi 🙂 – mnóstwo zwierząt: kraby, różne gatunki ryb, krewetki, rozgwiazdy…
Książka jest bajecznie kolorowa, cudownie zilustrowana, ukazująca piękno podwodnego świata. Idealna do czytania, oglądania lub opowiadania. Tekstu jest tu niewiele, ale mimo to w książce udało się zawrzeć mnóstwo informacji. Bardzo ciekawa jest np. mapa świata z zaznaczonymi na niej rafami koralowymi występującymi na świecie, dowiemy się również, dlaczego mają one tak wielkie znaczenie i co im zagraża. Na niektórych rozkładówkach znajdziemy polecenia, aby odszukać ukryte na ilustracji zwierzęta, co pozwala dzieciom przy okazji lektury ćwiczyć spostrzegawczość. Warto wspomnieć też o różnych kreatywnych inspiracjach, jakie możemy znaleźć w książce (np. instrukcja jak zrobić własną rafę koralową lub jak wykonać małego żółwika).
PIERWSZA ENCYKLOPEDIA. POJAZDY
Wydawnictwo: Wilga
Seria: Pierwsza encyklopedia
Liczba stron: 88
Kolejna będąca w naszym posiadaniu część z serii Pierwsza encyklopedia, tym razem poświęcona motoryzacji. Przygotujcie się na ogrom różnorodnych informacji 🙂 Książkę wypełniają kolorowe ilustracje, tekstu jest raczej niewiele. Podzielona jest na cztery rozdziały: Na ziemi, Na wodzie, W powietrzu oraz Zapamiętaj.
W każdym rozdziale lekturę rozpoczynamy od początków rozwoju danego rodzaju transportu, a następnie zapoznajemy się z maszynami konstruowanymi na przestrzeni dziejów, zaczynając od tych napędzanych siłami człowieka, takich jak lektyki czy pierwsze sanie, przez te wprawiane w ruch dzięki zwierzętom, po samochody. Książka ukazuje w przystępny sposób jak zmieniał się wygląd i budowa samochodu i jak wygląda on współcześnie. Poruszono też m.in. temat transportu miejskiego, kolei, pojazdów budowlanych i uprzywilejowanych. A to dopiero pierwszy rozdział 😉
Kolejny rozdział poświęcony jest transportowi wodnemu, ponownie zaczynając od najstarszych i najbardziej prymitywnych pojazdów, takich jak choćby tratwa. Na kolejnych stronach czekają na odkrycie żaglowce, parowce, jachty, statki motorowe oraz pływające pojazdy specjalistyczne. Rozdział W powietrzu skonstruowany jest w podobny sposób jak dwa poprzednie. Zaczynamy od pierwszych maszyn lotniczych, kończymy zaś na najnowocześniejszym samolocie napędzanym silnikiem. W książce znajdziemy też wyjaśnienie, jak to się dzieje, że samoloty latają, możemy zobaczyć samolot od środka wraz z opisem jego wnętrza. Zajrzymy na lotnisko, a następnie obejrzymy inne środki transportu lotniczego, jak śmigłowce i rakiety. Każdy rozdział kończy krótki quiz, który w formie zabawy pozwala dzieciom sprawdzić czego się dowiedzieli. W ostatniej części, Zapamiętaj, znajdziemy w mocno skondensowanej formie historię transportu, pojazdy przyszłości, przepisy ruchu drogowego oraz środki transportu w baśniach.
UKŁAD SŁONECZNY Z PROFESOREM ASTROKOTEM
Autor: Dominic Walliman, Ben Newman
Wydawnictwo: Wydawnictwo Entliczek
Seria: Profesor Astrokot
Liczba stron: 34
Książka, która u nas okazała się prawdziwym hitem, choć muszę przyznać, że nie od razu. Tytułowy profesor Astorkot zapoznaje czytelników z tajemnicami Układu Słonecznego.
Pozycja przeznaczona jest dla młodszych przedszkolaków – ciekawe ilustracje, niewielka ilość tekstu i prosty, zrozumiały język sprawiają, że to nieco trudne zagadnienie zaprezentowano w sposób bardzo dla dzieci przystępny i ciekawy.
Czytelnicy wraz z profesorem Astrokotem i jego asystentami udają w podróż po naszym Układzie Słonecznym. Wspólnie odwiedzamy poszczególne planety i poznajemy kilka interesujących faktów na temat każdej z nich. Przy okazji dzieci wzbogacają swoje słownictwo o nowe słowa związane z tematem kosmosu, takie jak orbita, atmosfera, sonda kosmiczna, teleskop i kometa. Na końcu książki zamieszczono przydatny słowniczek, w którym znajdziemy wszystkie trudniejsze słowa wraz ze zrozumiałym dla dzieci wyjaśnieniem.
To doskonała pozycja zapoznająca dzieci z Układem Słonecznym, która powinna przypaść do gustu nie tylko fanom kosmosu 🙂 Gorąco polecamy 🙂
Jeśli podobał ci się ten wpis skomentuj go, zalajkuj na fanpejdżu, udostępnij dalej lub polub mnie na FB 🙂 Dziękuję, poczuję się doceniona 🙂