Co czytamy #79 Robaczkowo

Dziś chciałabym Wam przedstawić dwutomową serię (choć byłoby świetnie, gdyby nieco się rozrosła 😉 ) skierowaną do przedszkolaków, opowiadającą o przygodach niezwykle sympatycznych (głównie) owadzich mieszkańców Robaczkowa. Książki te imponują formatem – są naprawdę ogromne. Cieszą oko cudownymi, bajecznymi ilustracjami, a opowiadane w nich historie wciągają bez reszty i do tego są niezwykle wartościowe, z jasnym, klarownym przesłaniem. Książki te cieszą się niesłabnącą miłością mojego syna i sądzę, że niejednemu przedszkolakowi skradną serce 🙂

W Robaczkowie. Wielki pożar łąki

Autor: Katarzyna Biegańska, Monika Suska (ilustracje)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dwukropek
Liczba stron: 64

Zacznę niechronologicznie, bo od tomu drugiego 🙂 Z tej prostej przyczyny, że to właśnie od tego tomu zaczęliśmy przygodę z Robaczkowem 🙂 W Robaczkowie nastała jesień, jednak spokój porządków jesiennych przerwał dość gwałtownie pożar, który wybuchł w innej części łąki, w Dzwonkowej Kępie. Co gorsza z winy ludzi, którzy wypalali trawy. Owady z Robaczkowa pospieszyły niezwłocznie na pomoc swoim sąsiadom, ale niestety łąka bardzo ucierpiała przez ogień, a domki mieszkańców Dzwonkowej Kępy spłonęły. Pozbawionych dachu nad głową mieszkańców Dzwonkowej Kępy, na czas odbudowy domów, z chęcią przyjęły pod swój dach rodziny z Robaczkowa. Za wyjątkiem pajęczej rodziny Tygrzyków, których nikt nie chciał, ponieważ byli inni – jako pająki budzili lęk i nie pasowali do owadziego miasteczka. Na szczęście bardziej otwarte, wolne od uprzedzeń i pozbawione strachu okazują się przedszkolaki, które zaoferowały pajęczej rodzinie pomoc i dach nad głową w najtrudniejszym dla niej momencie.

W Robaczkowie. Wielki pożar łąki to piękna, bardzo mądra i wzruszająca książka, poruszająca ważny z ekologicznego punktu widzenia problem, jakim jest wypalanie łąk, ale przede wszystkim mówiąca o bezinteresownej pomocy, tolerancji oraz akceptacji inności.

W Robaczkowie

Autor: Katarzyna Biegańska 
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dwukropek
Liczba stron: 64

No i teraz czas na tom pierwszy. Tym razem Robaczkowo przygotowuje się na ogromną uroczystość – Święto Łąki. Jedni sprzątają alejki, inni szykują specjalne wypieki, a jeszcze inni czyszczą witryny sklepu. Do święta przygotowują się nawet przedszkolaki, które szykują specjalne przedstawienie. Nauczycielka, pani Jętka, zabiera swych podopiecznych na łąkę, by tam znaleźli inspirację i pomysły do scenariusza.

Niestety zamiast skarbów, maluchy znalazły w zakamarkach łąki mnóstwo śmieci pozostawionych przez ludzi (m.in. zardzewiałą puszkę, zalane niebieską farbą poziomki, gumę do żucia, niedopałki, potłuczony słoik, zatłuszczony papier), które stanowią dla zwierząt ogromne zagrożenie. Nasi owadzi bohaterowie muszą ten bałagan jakoś posprzątać. A przy okazji nauczą się doceniać to, co je otacza.

Lektura W Robaczkowie to cenna lekcja ekologii. To bardzo wartościowa książka, która przypomina nam, że powinniśmy dbać o otaczający nas świat, za który jesteśmy odpowiedzialni i uczy dostrzegać piękno tego, co mamy najbliżej.

Gorąco polecamy, koniecznie zawitajcie do Robaczkowa 😉

Jeśli podobał ci się ten wpis skomentuj go, zalajkuj na fanpejdżu, udostępnij dalej lub polub mnie na FB 🙂 Dziękuję, poczuję się doceniona 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *