W Klockowni gościliśmy w kilkukrotnie, zarówno we Wrocławiu, jak i w Warszawie. Wyjścia te wspominamy bardzo przyjemnie, choć chyba miejscówka wrocławska bardziej przypadła nam do gustu niż ta w stolicy. Nie jest to miejsce pozbawione wad, ale z pewnością sama idea miejsca, gdzie dzieci mogą pobawić się różnymi rodzajami klocków – którymi z różnych względów nie mogą bawić się w domu – jest świetna. Ciekawe swoją drogą, czy doczekamy się kiedyś Klockowni w Łodzi? 😉
Klockownia to wyjątkowe miejsce nie tylko dla małych wielbicieli klocków, ale również dla ich rodziców i opiekunów, którzy mogą tu bawić się razem ze swoim dziećmi. Przestrzeń łączy w sobie zalety placu zabaw i centrum edukacji, w którym dzieci poprzez zabawę doskonalą zdolności motoryczne i intelektualnie.
Ogólnie Klockownia to bardzo fajne miejsce do odwiedzenia z dzieckiem, w którym dzieci – również w towarzystwie rodziców 😉 – mogą trenować swoją kreatywność. Znajdziemy tu wiele różnych rodzajów klocków, zarówno wielkich, jak i małych, podzielonych na kilka stref, dostosowanych do potrzeb dzieci w wieku od ok. 9 miesięcy do 13 roku życia. Jeśli nie traficie na zbyt wielkie tłumy, można tam spędzić długie godziny na świetnej zabawie. Plusem jest bez wątpienia spora – jak na rozmiar miejsca w ogóle – przestrzeń dla rodziców. Zwłaszcza we Wrocławiu.
Żeby nie było zbyt różowo, kilka słów o wadach obu miejscówek. Jeśli dzieci będzie dużo – wtedy chaos gwarantowany, a o spokojnej zabawie można zapomnieć. Co gorsze, w mniejszych klockach panuje spory bałagan, są też spore braki, co mocno irytuje w trakcie budowania. Byłoby też super, gdyby obsługa od czasu do czasu zwróciła uwagę dzieciakom puszczonym w samopas bez opiekunów, które nie zawsze zdają się pamiętać, do czego służą klocki. Średnio wypada też kawiarnia – menu jest raczej ubogie, oprócz kawy trudno znaleźć tu coś wartego uwagi, czy wartościowego.
No dobrze, to teraz kilka słów o poszczególnych strefach 🙂
POZWOLENIE NA BUDOWĘ
To strefa, w której dziecko może wcielić się w rolę budowniczego – założyć kask i sterować wielkim dźwigiem, chodzić po rusztowaniach budowlanych, budować ściany i – co chyba w tym wszystkim najfajniejsze – prowadzić prace rozbiórkowe. Jest strefa dla dzieci od 5 roku życia, które mają minimum 100 cm wzrostu.
MAJSTER W AKCJI
Strefa z klockami typu duże cegły, przeznaczona – w teorii – dla dzieci od 7 roku życia. Choć z doświadczenia wiem, że i młodsze dzieci też bardzo je lubią.
DEMOLKA
Kolejna strefa z dużymi klockami. W tej strefie nacisk położono nie tyle na akt budowania, co radosnego niszczenia 😉 Czyli tego, co dzieciaki wręcz uwielbiają. A że klocki są miękkie, powinno obyć się bez kontuzji 😉 Zabawa może trwać w nieskończoność 🙂
HOCKI KLOCKI
Strefa rozwoju wyobraźni i nieskończonej zabawy 😉 Bez instrukcji (zazwyczaj). Ze względu na małe elementy, przeznaczona dla dzieci od 3 roku życia, a dla młodszych – pod stałym nadzorem i opieką dorosłego opiekuna. Znajdziemy tu małe klocki w różnych kształtach i kolorach, m.in. Lego, mini wafle Marioinex, konstrukcyjne konstrukcyjne K’Nex oraz Geomag.
MAŁE PALUSZKI
Strefa dla najmłodszych dzieci. Znajdziemy tam duże klocki w różnych konfiguracjach: miękkie, plastyczne i magnetyczne (w tym Duplo, magnetyczne JollyHeap i kolorowe magnetyczne klocki konstrukcyjne SmartMax), które wspomagają m.in. poznawanie pierwszych kształtów, kolorów, relacji przestrzennych, wyszukiwania podobieństw i wskazywania różnic. A także sporo innych, głownie drewnianych zabawek, np. puzzle, kolejka, auta, kuchnia, tablice manipulacyjne.
NA 4 RĘCE
Kolejna strefa z dużymi klockami, dla których warto do Klocowni zawitać. Zabawa klockami dostępnymi w tej strefie wymusza niejako pracę grupową. Aby udało się z nich ułożyć coś fajnego konieczna będzie pomoc innych dzieci (lub rodziców). W ten sposób uczą się różnych ról społecznych i pracy w grupie – przyjmują rolę przywódczą lub decydują się odda ją komuś innemu, uczą się słuchać, pomagać sobie, rozwiązywać konflikty.
Aha, i jeszcze jedno 🙂 Klockownię w Warszawie znajdziecie w Galerii Renova, ul. Rembielińska 20, we Wrocławiu natomiast w centrum handlowym Arkady Wrocławskie, Powstańców Śląskich 2-4. Miłej i kreatywnej zabawy 🙂
Jeśli podobał ci się ten wpis skomentuj go, zalajkuj na fanpejdżu, udostępnij dalej lub polub mnie na FB 🙂 Dziękuję, poczuję się doceniona 🙂