W podróży # 1 – Zamek Glamis

Zachwycający i bajkowy Glamis Castle odwiedziliśmy w trakcie naszej trzeciej (i na pewno nieostatniej) podróży po Szkocji 🙂 Najbardziej znany jest jako miejsce narodzin Królowej Matki (żony Jerzego VI) oraz siostry obecnie panującej Królowej Zjednoczonego Królestwa Elżbiety II – księżniczki Małgorzaty. Jest to siedziba rodowa Hrabiego Strathmore i Kinghorne (obecnie 19-ego).

[expander_maker id=”1″ more=”Czytaj dalej” less=”Mniej”]

Zamek położony jest tuż obok wioski Glamis, w hrabstwie Angus, ok. 20 km na północ od Dundee. Należy on do rodziny Lyon (obecnie Bowes – Lyon) od XIV wieku, ale obecny budynek jest dużo młodszy – pochodzi z XVII wieku.

Początki zamku sięgają IX/X wieku, kiedy wzniesiono tu pierwszą warownię. Posiadłość, na której położony jest obecnie zamek, jest ogromna – jej powierzchnia wynosi ponad 57 km², w tym park, zaprojektowany pod koniec XVIII wieku.

Do zamku prowadzi długa na milę aleja, obsadzona po obu stronach dębami zasadzonymi w XVII wieku, za czasów Patryka, trzeciego hrabiego.

Zamek można zwiedzić wyłącznie z przewodnikiem. Dla gości udostępniono szereg pomieszczeń: jadalnię, kryptę, salon, kaplicę, salę bilardową, główną klatkę schodową, pokój króla Malcolma oraz apartamenty królewskie, sala Duncana. Utworzono również kilka wystaw. W zamku obowiązuje zakaz fotografowania, można za to nabyć pamiątkową publikację, zawierającą zdjęcia wszystkich pomieszczeń, szereg informacji i ciekawostek.

We własnym zakresie zobaczyć można tereny posiadłości, w tym park. Obejmuje on m.in. Ogród Włoski o powierzchni hektara, otoczony wysokim żywopłotem z cisa, utworzony przez Hrabinę Cecylię ok 1910 roku.

Przez posiadłość przepływa rzeka Dean i strumień – Glamis Burn, przy którym znajduje się arboretum, gdzie znajdziemy wiele gatunków drzew z całego świata, posadzonych ok. 1870 roku.

Spacerując po gruntach zamkowych warto skorzystać z wytyczonych szlaków. W ten sposób można trafić na szlak rzeźb postaci z Makbeta, znaleźć cmentarz domowych zwierząt oraz miejsce pamięci księżniczki Małgorzaty. Glamis jest także jednym z niewielu miejsc w Szkocji (jeśli nie jedynym), gdzie można spotkać tak powszechne u nas rude wiewiórki 🙂

Warto poświęcić chwilę na wstąpienie do Ogrodu za murem, z którego warzywa i owoce trafiały niegdyś na zamkowy stół. Ogród popadł następnie w ruinę, by w ostatnich latach, dzięki staraniom właścicieli, odzyskać swój blask 🙂

Do zamku przylega prywatny ogród rodziny, tzw. Ogród Holenderski, utworzony w 1893 r.

Z Glamis wiąże się wiele ciekawych historii i legend. Na terenie dzisiejszego zamku w 1034 został zamordowany król Malcolm II. William Shakespeare uczynił tytułowego bohatera swojej sztuki Makbet tanem Glamis, choć prawdziwy król Macbeth nie miał z Glamis nic wspólnego.
W 1562 w zamku gościła Maria Królowa Szkotów. Jest to także ponoć najbardziej nawiedzony zamek w Szkocji, jeśli nie w całym UK 🙂 Mały paź nawiedza salon Królowej Matki, Szara Dama ponoć szczególnie lubi ukazywać się w zamkowej kaplicy, ale nie mieliśmy przyjemności 😉 Krążą również legendy o ukrytej komnacie, hrabim Beardie oraz o monstrum z Glamis…

Znajdziemy tu miejsce na piknik, jest także plac zabaw dla najmniejszych, no i oczywiście sklep z pamiątkami oraz restaurację, umiejscowioną w starej zamkowej kuchni (jedzenie jest naprawdę pyszne 😉 ). Można tu również spotkać włochate rude krówki rasy Highland 🙂

Przepiękne miejsce 🙂

Więcej info na stronie
https://www.glamis-castle.co.uk/

[/expander_maker]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *