Co czytamy #104 Mitologia. Przygody słowiańskich bogów 

Trochę to przykre, że znajomość mitologii słowiańskiej, w odróżnieniu od greckiej czy rzymskiej, nadal jest w Polsce śladowa. Warto nieco nadrobić nasze kulturowe zaległości, a już z pewnością warto wprowadzić nasze dzieci w świat mitologii słowiańskiej, podsycać w nich ciekawość świata i rozbudzać fascynację naszą bogatą, acz nieco zapomnianą kulturą słowiańską. Bardzo pomocna może się w tym okazać Mitologia. Przygody słowiańskich bogów.

Autor: Melania Kapelusz, (ilustracje) Ewa Poklewska-Koziełło
Wydawnictwo: HarperKids, 2022
Liczba stron: 80

W książce znajdziemy pięć najważniejszych opowieści wprowadzających nas do świata mitologii słowiańskiej. Pierwsza to mit o stworzenia świata, w dalszej części znajdziemy także m.in. mity o stworzeniu człowieka i o drzewie świata, boskich potyczkach i należącym do Świętowita koniu z Arkony.

Dwójką najważniejszych bohaterów są bez wątpienia Perun oraz Weles, od których wszystko się zaczęło, a młodzi czytelnicy w trakcie lektury poznają ich historię i obserwują ich wzajemne relacje. Relacje, warto dodać, bardzo ludzkie, są oni bowiem zaskakująco do ludzi podobni, targają nimi podobne emocje. Widać tu zatem pewne podobieństwo do mitologii Greków i Rzymian.

Oprócz wspomnianej dwójki na kartach książki spotykamy także inne bóstwa, m.in. Swaroga, Swarożyca, Chorsa czy Strzyboga.

Książka jest bardzo starannie wydana (twarda okładka, duży format), a ciekawe, charakterystyczne ilustracje doskonale pasują do prezentowanej treści.

Mitologia… to książka, dzięki której wraz z dziećmi przeniesiemy się do tajemniczego świata słowiańskich wierzeń. W każdej, przepełnionej magią i fantastyką, opowieści wyraźnie przenikają się światy bogów i ludzi. Warto oddać się lekturze i dać się ponieść starym wierzeniom.

Jeśli podobał ci się ten wpis skomentuj go, zalajkuj na fanpejdżu, udostępnij dalej lub polub mnie na FB 🙂 Dziękuję, poczuję się doceniona 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *