Co czytamy #23 Książeczki i obrazki kontrastowe

Jakiś czas temu napomknęłam na blogu o tzw. książeczkach kontrastowych (KLIK). Ponieważ są to zazwyczaj pierwsze książeczki pokazywane maluchom i sporo ich w naszych sklepach, warto poświecić im odrębny wpis.

Dzieci rodzą z nie do końca rozwiniętym zmysłem wzroku – najlepiej widoczne dla nich kolory to czerń i biel. Z tej właśnie przyczyny kolory te w połączeniu z innymi żywymi barwami, takimi jak czerwień czy żółć, najczęściej występują w kontrastowych książkach i na takich zabawkach. Umożliwia to najmłodszym szeroko rozumiane ćwiczenie zmysłu wzroku. Korzystanie z szerokiej gamy pomocy kontrastowych zalecane jest już od 4 tygodnia życia.

Książeczki kontrastowe to obrazkowe (niekiedy zawierające tekst) publikacje, bazujące na wyraźnych konturach i silnym kontraście kolorystycznym kolorystycznym. Co to daje dziecku?

Otóż mocne, kontrastowe kolory, wzbudzając zainteresowanie malucha, skłaniają go do skupienia wzroku. Kontrastowe obrazki wspierają prawidłowy rozwój wzroku i koncentracji, a wodzenie za nimi wzrokiem to dobry trening dla oczu.

Te bardzo proste książeczki przystosowane są do możliwości percepcyjnych swoich odbiorców, różniąc się liczbą zastosowanych kolorów oraz poziomem skomplikowania ilustracji (generalnie są one bardzo proste, duże, bez szczegółów, na które dziecko i tak nie zwróci uwagi). Stąd podział na te dedykowane dla dzieci 0+ (od czwartego tygodnia) – wyłącznie mocno kontrastowe barwy (najczęściej czerń i biel) i bardzo wyraźne kontury; 3m+ to bardziej skomplikowane ilustracje i nieco więcej kolorów; 6m+ jeszcze bardziej szczegółowe obrazki. Warto zatem sugerować się informacjami od wydawcy, umieszczonymi na okładce bądź w opisie książki.

Warto mieć kilka takich książeczek, najlepiej z rożnych serii od rożnych wydawnictw (tym bardziej, że nie są to publikacje drogie) – nigdy nie wiadomo, co malucha zainteresuje i jak szybko mu się to znudzi. Pierworodny na przykład wyjątkowo szybko znudził się figurami geometrycznymi i wzorkami, natomiast bardzo długo fascynowały go buzie i rzeczy z najbliższego otoczenia 🙂

Oferta dostępnych na rynku publikacji kontrastowych jest szeroka i bardzo zróżnicowana. W sprzedaży można znaleźć zarówno książeczki tradycyjne, jak i książeczki harmonijki oraz karty kontrastowe. Co wybrać?

Kontrastowe książeczki dla niemowląt – wykonane z różnych materiałów (papier, pianka, materiał) na wzór tradycyjnych książek: tworzą jedną całość, którą można przeglądać. Ponieważ są sztywnistronicowe, można je postawić otwarte na konkretnej stronie. Dostępne są różne serie (przygotowane przez wydawnictwa specjalizujące się w publikacjach dla dzieci) dostosowane do wielu maluchów, tak by stymulować rozwój ich wzroku.

Książeczki kontrastowe harmonijki – alternatywa dla klasycznych książeczek kontrastowych. Są bardzo przydatne przy ćwiczeniach na brzuszku. Po ich rozłożeniu i postawieniu lub położeniu dziecko ma możliwość oglądania kilku obrazków.

Karty kontrastowe dla niemowląt – dostępne jako oddzielne karty lub szczepione np. sznureczkiem. Wykonane są z grubszego kartonu. Mogą mieć wiele zastosowań: można je po prostu pokazywać dziecku, przymocować do szczebelków łóżeczka lub zabawek przy karuzeli, zabrać na spacer, o innych zastosowaniach w przyszłości nie wspomnę 🙂

Co zatem “czytał” Dżordż i co możemy polecić? 🙂

Tak to widzę. Plansze kontrastowe 0+, CzuCzu

Wydawnictwo składa się z 12 dużych, dwustronnych (i trwałych, jeśli ktoś ich nie gryzie i ciamtoli w buzi 🙂 ) plansz kontrastowych. Ta konkretna publikacja odpowiednia jest dla najmłodszych niemowląt, dostrzegających tylko bardzo wyraźne kontury i mocno kontrastowe barwy. Z kart można korzystać od czwartego tygodnia życia. Zestaw zawiera instrukcją przygotowaną przez psychologa dziecięcego. Dowiecie się z niej m.in. jak widzi noworodek oraz dlaczego i jak warto wspierać rozwój dziecięco mózgu (m.in. za pomocą kontrastowych książeczek).

CzuCzu ma naprawdę przebogatą ofertę, dla dzieciaczków w różnym wieku i na rożnych etapach rozwoju. Warto, polecam 🙂

BUŹKI 3 m+, Wyd. Wilga

Nawet do tej pory jest to jedna z ukochanych książek mojego syna. Bardzo grube i wytrzymałe strony, ciekawy format i kształt, a zaokrąglone rogi gwarantują bezpieczeństwo 🙂 Przyjemne obrazki, które Młodego bardzo absorbowały. Seria oferuje również inne pozycje, choć nie wiem, czy są jeszcze dostępne – jeśli gdzieś znajdziecie, bierzcie w ciemno 🙂

Rosnę i poznaję harmonijnie. Świat wokół malucha 3m+ i 6m+, Zielona Sowa

Sztywnostronicowe książeczka kontrastowa w formie harmonijki 🙂 Świetna do oglądania na brzuszku 🙂

Dostosowana do jest możliwości poznawczych i werbalnych maluszka po 3 i 6 miesiącu życia, ale jak widać, starszym dzieciom też może się nadal podobać 😀

W tym samym przedziale wiekowym dostępna jest jeszcze kontrastowa pozycja Rosnę i poznaję harmonijnie. Zwierzęta,natomiast dla dzieci 12m+ i 18m+ wydawnictwo przygotowało ilustrowane zdjęciami pozycje Rosnę i poznaję harmonijnie. Zwierzęta domowe oraz Rosnę i poznaję harmonijnie. Pojazdy. 

Seria Czarne czy Białe 6 m+, Olesiejuk

Seria 4 kartonowych książeczek, w której znajdziemy następujące tytuły: Podróże, Rzeczy, Zwierzęta, Osoby.

Użyto w nich kontrastowych czarno-białych barw z niewielkim dodatkiem innego jaskrawego koloru. Ułatwia to niemowlęciu widzenie, a ponadto przyzwyczaja jego oko i mózg do koncentracji na detalu.

Ilustracje uzupełniono podpisami, które zgodnie z metodą Domana (tzw. Metoda Globalnego Czytania) wprowadzić mają malucha w świat liter, co ma w przyszłości ułatwić mu naukę czytania. 

Dzień maluszka 6m+, Wyd. Wilga

Mięciutka i niezwykle lekka książeczka dla dzieci wykonana z bezpiecznej pianki.

Ilustracje oparte są na czarno-białym kontraście, pojawiają się akcenty w innych, wyrazistych barwach i opisy tego, co dzidziuś robi na konkretnym obrazku.

Młody bardzo lubił tę książeczkę i do pewnego momentu świetnie się u nas sprawdzała, była w ciągłym użyciu. Niestety, w pewnym momencie odkrył, że piankę świetnie się gryzie, dużo lepiej niż papier i ta wiedza utrwaliła mu się w stopniu godnym pozazdroszczenia – kolejne piankowe pozycje od razu lądowały miedzy licznymi już u niego ząbkami, aż odpuściliśmy. Piankowe książeczki póki co nie są dla nas 😉 Jeśli nie macie takich problemów, polecam 🙂

A kuku! Cześć, maluszku!

Kolejna twardostronicowa pozycja przeznaczona dla dzieci w pierwszych miesiącach życia, którą Pierworodny nadal uwielbia oglądać 🙂 Książeczka ma wszystko, co takiego bobasa może zainteresować – obrazki w kontrastowych kolorach, lustereczko, okienka i dziury, które budzą ciekawość. Rozkładane strony umożliwiają oglądanie książeczki podczas leżenia na brzuszku. 

W tej serii również dostępna jest również pozycja Mali przyjaciele.

Oczywiście przez nasze ręce przewinęło się Jeszce wiele innych pozycji, które albo rozdaliśmy, albo się już Dżordżowi znudziły i czekają na lepsze czasy (np. rodzeństwo 😉 ) 🙂 Co zatem jeszcze mieliśmy?

Co prawda nie wszystkie one są jeszcze dostępne, ale ponieważ Natura nie znosi próżni na rynku znajdziecie całe mnóstwo innych kontrastowych pozycji dla najmniejszych 🙂 Naprawdę warto po sięgnąć po te publikacje 🙂 Wspierają one rozwój dziecka, dostarczając mu wizualnych bodźców, których potrzebuje ono na tym konkretnym etapie rozwoju. No i oswajają dzieci z książkami już od pierwszych dni 🙂

Jeśli podobał ci się ten wpis skomentuj go, zalajkuj na fanpejdżu, udostępnij dalej lub polub mnie na FB 🙂 Dziękuję, poczuję się doceniona 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *