Co czytamy #57 Muminki

W dzieciństwie uwielbiałam Muminki 🙂 Do dziś przetrwał egzemplarz mojej ukochanej Komety nad Doliną Muminków, pewnie zatem trafi za kilka lat w ręce Młodego. Wiernie oglądałam emitowany w TVP serial animowany, który chyba każdy fan bohaterów serii zna, czyli  japońsko-fińsko-holenderską kreskówkę Muminki opartą na twórczości Tove Jansson. Swoją miłością chciałam z czasem zarazić Pierworodnego. Dzięki dostępnym na naszym rynku od niedawna pięknie wydanym Przygodom w Dolinie Muminków mogłam rozpocząć swoją “misję” zdecydowanie wcześniej 😉

Przygody w Dolinie Muminków

Autor: Amanda Li
Wydawnictwo: Znak
Liczba stron: 128

Oryginalne opowiadania Tove Jansson dedykowane są raczej dzieciom w wieku 6+, dlatego ta pozycja jest idealna dla zaznajomienia młodszych czytelników ze światem małych trolli. Prezentowane wydanie zawiera uproszczone opowiadania, zainspirowane twórczością Tove Jansson oraz nowym (pochodzącym z lat 2019-20) fińskim serialem animowanym pt. Dolina Muminków. 

Książka Amandy Li jest przepięknie wydana, wzrok przykuwa zachwycająca twarda okładka, która sprawia, że pozycja pięknie prezentuje się na półce. Przygody w Dolinie… są ponadto bogato ilustrowane, a ilustracje pochodzą właśnie ze wspomnianego serialu, wyglądem znacząco odbiegając od czarno-białych rysunków autorstwa Tove Jansson. Mnie jednak zachwyca ich magiczny charakter, bogactwo koloru i gra świateł. Tym bardziej, że książka wcale nie zatraciła tego specyficznego, muminkowego klimatu 😉 Przyznam, że to właśnie ilustracje wpłynęły znacząco na decyzję o zakupie.

A co najdziemy w środku prócz bajkowych ilustracji? Dziewięć krótkich, świetnie napisanych opowiadań (odpowiadających odcinkom 1-9 serialu), z których m.in. dowiemy się skąd u Muminków się wzięła Mała Mi i czy da się oswoić smoka, razem z mieszkańcami Doliny popłyniemy na wyspę Hatifnatów, poznamy ogromną rybę zwaną Mamelukiem, no i oczywiście – w ramach spektakularnego finału – Bukę (którą mój syn się absolutnie zachwycił, choć w jego ustach prośba o akurat ten rozdział brzmi bardziej jak prośba o bułkę 😀 ). To oczywiście nie wszystkie niesamowite przygody, jakie czekają na nas podczas lektury Przygód w Dolinie Muminków. Dużym plusem książki jest humor, którego znajdziemy tu całkiem sporo i który z pewnością przypadnie dzieciom do gustu.

W odróżnieniu od oryginalnych opowiadań, które dla młodszych czytelników mogą okazać się za trudne, a przez to zbyt nudne, Przygody w Dolinie Muminków będą idealnym wprowadzeniem do świata Muminków dla dzieci w wieku 4+ (a nawet 3+, o czym przekonałam się na przykładzie Młodego 🙂 ).

Podsumowując, Przygody w Dolinie Muminków Amandy Li to jedna z najpiękniejszych książek, jakie ostatnio zasiliły nasz księgozbiór. Przepiękne wydanie, magiczne ilustracje oraz 9 świetnie napisanych, fascynujących muminkowych opowiadań zamieszczonych na blisko 130 stronach, czynią z tego wydania idealne wprowadzenie do twórczości Tove Jansson oraz znakomity prezent 🙂 (oczywiście każda książka to zawsze znakomity prezent, ale niektóre sprawdzają się w tej roli bardziej niż inne 😉 )

Jeśli podobał ci się ten wpis skomentuj go, zalajkuj na fanpejdżu, udostępnij dalej lub polub mnie na FB 🙂 Dziękuję, poczuję się doceniona 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *