Co czytamy #54 Książki edukacyjne

W dzisiejszym zestawieniu mam dla Was kilka pozycji z zaniedbywanej ostatnimi czasy na blogu kategorii książek edukacyjnych. Zapraszam 🙂

Usborne. My first word book about food

Autor: Caroline Young, ilustracje Marta Cabrol 

Wydawnictwo: Usborne

Seria: My first word book

Liczba stron: 20

Niezwykle kolorowy, fantastycznie zilustrowany anglojęzyczny słownik obrazkowy dla najmłodszych, w którym mali czytelnicy znajdą ponad 250 słów związanych z tematyką jedzenia. Dzieci rozbudowują zasób nowego słownictwa (polskiego i angielskiego) o nowe artykuły spożywcze, warzywa i owoce, akcesoria kuchenne, a także czynności związane z gotowaniem i przygotowywaniem potraw. Książka ma bardzo przejrzysty układ, każda rozkładówka lub strona to inny dział – mamy więc m.in. piekarnię, domowe jedzenie, potrawy z różnych zakątków świata, sklep rybny oraz rzeźnika.
Książka dostosowana jest nawet dla najmłodszych czytelników dzięki zaokrąglonym rogom oraz tekturowym stronom.

Opowieści dla chłopców, którzy chcą być wyjątkowi

Autor: Ben Brooks

Wydawnictwo: KE Liber

Liczba stron: 208

Kolejna książka Bena Brooksa, której przesłaniem jest dodanie odwagi najmłodszym, by nie bali się zmieniać świat. W środku znajdziemy historie tak różne, jak tylko różnić się mogą ludzie, o których one opowiadają. Łączy ich w zasadzie jedynie wiara w siebie i niezłomność w dążeniu do celu.

Każdemu poświęcone są dwie strony – na jednej znajdziemy notkę biograficzną, na drugiej natomiast grafikę bohatera, autorstwa Quintona Wintera.

W książce przeczytać możemy o wspaniałych i niezwykle inspirujących mężczyznach. Przede wszystkim o tych powszechnie znanych – politykach, naukowcach, artystach, sportowcach – którzy odnieśli prawdziwy sukces mimo licznych trudności, z jakimi przyszło im się zmierzyć. Za przykłady niech posłużą takie nazwiska jak Barack Obama, Nelson Mandela, Bill Gates, Stephen Hawking, Louise Braille, Ludwig van Beethoven, Louis Armstrong, Salvador Dali, Steven Spielberg, Jim Henson, Lionel Messi czy Muhammad Ali. Wśród setki portretów znalazło się też miejsce dla osób nieco mniej znanych, takich jak Boyan Slat, założyciel The Ocean Cleanup, czy Christian McPhilamy, który postanowił zapuścić włosy, by oddać je następnie na peruki dla dzieci chorych na nowotwór. Długie włosy stały się obiektem kpin, ale chłopiec nie uległ presji otoczenia. Książka może stać się źródłem inspiracji dla wielu dzieciaków, pokazując, że do bycia wyjątkowym i niezwykłym nie potrzeba tak naprawdę wielkich czynów. Wiara w siebie, dążenie do celu mimo przeciwności i pozornie niewielkie gesty mogą okazać się w zupełności wystarczające, by zmienić świat na lepsze. Najważniejsze, by to, co robimy było naszą pasją i byśmy robiąc to, byli zwyczajnie szczęśliwi.

Recenzję Opowieści dla dzieci, które chcą być wyjątkowe. 100 historii kobiet i mężczyzn którzy wyrośli ponad przeciętność tego samego autora znajdziecie TU.

Usborne. Listen and Learn First English Words

Autor: Sam Taplin, ilustracje Rosalinde Bonnet

Wydawnictwo: Usborne

Liczba stron: 4 karty

I kolejny słownik obrazkowy od wydawnictwa Usborne, tym razem interaktywny. W środku znajdziemy 4 usztywnione dwustronne plansze plus planszę nadrukowaną już w specjalnej ramce. Każda plansza odpowiada jednej kategorii tematycznej, takiej jak jedzenie, ubrania, pojazdy, zwierzęta, części ciała, dom, farma, pora spać. A zatem słownictwa codziennego użytku. Na każdej planszy umieszczono obrazki przedstawiające 16 słówek wraz z podpisem w języku angielskim. Do zabawy z tą publikacją nadaje się już nawet dwulatek (a może i nieco młodsze dziecko), nie potrzebuje opiekuna, jest ona bowiem bardzo prosta w obsłudze. Najpierw dziecko wybiera jedną z kart z ilustracjami na temat, który aktualnie je interesuje, następnie wkłada ją jej do wspomnianej ramki i naciska przycisk „go”, aby aktywować konkretną kategorię. „Go” zawsze się wyróżnia i nawet bez umiejętności czytania łatwo go rozpoznać, dlatego maluch nie będzie miał z tym problemu. Potem wystarczy nacisnąć dowolną ilustrację, aby usłyszeć przeczytane prze lektora (native speakera) słowo. Głos aktywuje się każdorazowo po naciśnięciu danego obrazka, można go odtwarzać w nieskończoność.

Słownik w zabawny i wciągający sposób umożliwia dzieciom w wieku przedszkolnym samodzielną naukę nowych słów w języku angielskim, a przede wszystkim ich prawidłowej wymowy. Do tego wspomaga koncentrację i wspiera koordynację wzrokowo-ruchową 🙂 Świetna pozycja, dostępna również dla innych niż angielski języków.

Mapy, których nie masz. Zestaw 24 map uzupełniających wydanie podstawowe

Autor: Aleksandra i Daniel Mizielińscy

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dwie Siostry

Liczba stron: 54

Mapy to dla mnie jedna z pozycji obowiązkowych w biblioteczce każdego dziecka – w pewnym momencie na pewno zaskoczy 😉 O pierwszej, niebieskiej części, po którą coraz częściej z Młodym sięgamy, pisałam wieki temu (KLIK), teraz czas na mocno spóźnioną i/lub zaległą recenzję zielone Map, których nie masz.

Mapy zielone to swego rodzaju dodatek i jednocześnie uzupełnienie książki niebieskiej, w której na 51 mapach przedstawiono 42 kraje i 6 kontynentów. W tomie zielonym znajdziemy mapy wielu państw, które z jakiegoś powodu w pierwszym atlasie się nie zmieściły. Czyli, w kolejności alfabetycznej: Argentyny, Danii, Demokratycznej Republiki Konga, Estonii, Etiopii, Gruzji, Indonezji, Iranu, Irlandii, Korei Południowej, Kuby, Litwy, Łotwy, Nigerii, Norwegii, Portugalii, Słowacji, Słowenii, Tajwanu, Turcji, Ukrainy, Wenezueli, Węgier i Wietnamu.

Oprócz nowych krajów, znajdziemy w środku wszystko to, co i w pierwszej części – czyli geografię w najbardziej fascynującym wydaniu, pokazującą nasz świat w całej jego cudownej kulturowo – biologicznej różnorodności. Charakterystyczna dla autorów ilustracje i mnóstwo ciekawostek o każdym z przedstawianych państw gwarantują długie podróże z palcem po mapie i zapewne zainspirują do niejednego wyjazdu.

PS. Dla tych, którzy nie mają żadnego tomu polecam mapy fioletowe, połączenie wydań niebieskiego o zielonego 🙂

Wielka księga ssaków

Autor: Yuval Zommer

Wydawnictwo: Wilga

Liczba stron: 64

Ilustracje Yuvala Zommera trudno pomylić z czyimikolwiek innymi, są tak charakterystyczne 🙂 Realistyczne na pierwszy rzut oka, nieco odrealnione, gdy przyjrzymy im się bliżej. Pierwszym naszym nabytkiem tego autora była Wielka księga ssaków. Jest ona rzeczywiście wielka, ale bez obaw, nie przytłacza nadmiarem zawartych w niej informacji. Na ponad dwudziestu bogato zilustrowanych rozkładówkach autor zaprezentował 19 gatunków ssaków (wybranych według trudnego do zdefiniowania klucza), każdy opatrując krótką, raczej powierzchowną, złożoną głównie z ciekawostek charakterystyką. Plusem publikacji jest pokazanie młodym odkrywcom kilku nieco mniej znanych zwierząt, takich jak diabeł tasmański, binturong i ratel. Oprócz opisania kilkunastu współcześnie żyjących gatunków, autor poświęcił również nieco miejsca wymarłym ssakom z epoki lodowcowej (takim jak mamut, czy niedźwiedź krótkopyski), jak również tym współcześnie zagrożonym wymarciem. Swoją osobną rozkładówkę mają także ssaki żyjące w mieście.

Dodatkową atrakcją z pewnością okaże się zabawa w wyszukiwanie na poszczególnych rozkładówkach piętnastu tropów diabła tasmańskiego. Zabawa w tropicieli śladów gwarantowana 😉

Wielka księga ssaków to pięknie zilustrowana, na swój specyficzny sposób, pozycja skierowana przede wszystkim do dzieci w wieku przedszkolnym. Polecamy 🙂

Wielka księga ptaków

Autor: Yuval Zommer

Wydawnictwo: Wilga

Liczba stron: 64

Wielka księga ptaków to nasz drugi wielkoformatowy album o zwierzętach wypełniony pięknymi ilustracjami Yuvala Zommera. W książce znajdziemy wiele informacji o ptakach o charakterze ogólnym, np. opisy dziobów, rozdziały o piórach i o ptasim śpiewie. Przede wszystkim jednak, tak jak w poprzedniej książce, autor skoncentrował się na prezentacji wybranych przez siebie gatunków.

A tych opisano aż 15, w tym m.in. flaminga, srokę, maskonura, albatrosa, kolibra, żurawia, sekretarza i dudka, a dodatkowo przedstawicieli ptaków nielotów, tych żyjących w mieście i tych, które możemy spotkać w ogrodzie.

Autor zachęca też do zabawy w szukanie ukrytych na kolejnych rozkładówkach jajek, co pozwalała dzieciom ćwiczyć spostrzegawczość i koncentrację. No i zwiększa przy okazji atrakcyjność książki w oczach młodych czytelników 🙂

Podsumowując, pięknie wydany album dla wszystkich wielbicieli ptaków i nie tylko 🙂

Jeśli podobał ci się ten wpis skomentuj go, zalajkuj na fanpejdżu, udostępnij dalej lub polub mnie na FB 🙂 Dziękuję, poczuję się doceniona 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *